S.S.C. Napoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
S.S.C. Napoli
S.S.C. Napoli logo.svg
Emri i plotë Società Sportiva Calcio Napoli SpA
Pseudonimi Azzurri (Kaltra)
Partenopei
Themelimi
  • 25 August 1926; 93 vite më parë (25 August 1926), si Associazione Calcio Napoli
  • 25 Qershor 1964; 55 vite më parë (1964-06-25), si Società Sportiva Calcio Napoli
  • 6 Shtator 2004; 15 vite më parë (2004-09-06), si Napoli Soccer
Stadiumi Stadio San Paolo
(Kapaciteti: 60,240)
Pronari Filmauro S.r.l.
Presidenti Aurelio De Laurentiis
Menaxheri Carlo Ancelotti
Liga Serie A
2018-19 Vendi 2
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Società Sportiva Calcio Napoli, shpesh i referuar me shkurtesën Napoli, është klub profesional futbollistik bazuar në Napoli, Kampanja, Itali. Klubi u themelua në vitin 1926 dhe që prej atëherë gati se gjithë historinë e vetë e ka kaluar në Seria A, kategoria më e lartë futbollistike në Itali.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Associazione Calcio Napoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoli në rritje: Epoka e Maradonas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënia dhe rilindja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 janar 2017[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Brazil.svg Pt Rafael Cabral
2 Flag of Albania.svg Mb Elseid Hysaj
3 Flag of Croatia.svg Mb Ivan Strinić
4 Flag of Italy.svg Mf Emanuele Giaccherini
5 Flag of Brazil.svg Mf Allan
7 Flag of Spain.svg Sm José Callejón
8 Flag of Italy.svg Mf Jorginho
11 Flag of Italy.svg Mb Christian Maggio (vice-captain)
14 Flag of Belgium.svg Sm Dries Mertens
17 Flag of Slovakia.svg Mf Marek Hamšík (Captain)
19 Flag of Serbia.svg Mb Nikola Maksimović (në huazim nga Torino)
20 Flag of Poland.svg Mf Piotr Zieliński
21 Flag of Romania.svg Mb Vlad Chiricheș
22 Flag of Italy.svg Pt Luigi Sepe
Nr. Pozicioni Lojtari
24 Flag of Italy.svg Sm Lorenzo Insigne
25 Flag of Spain.svg Pt Pepe Reina
26 Flag of Senegal.svg Mb Kalidou Koulibaly
30 Flag of Croatia.svg Mf Marko Rog
31 Flag of Algeria.svg Mb Faouzi Ghoulam
32 Flag of Italy.svg Sm Leonardo Pavoletti
33 Flag of Spain.svg Mb Raúl Albiol
42 Flag of Guinea.svg Mf Amadou Diawara
62 Flag of Italy.svg Mb Lorenzo Tonelli
94 Flag of Italy.svg Sm Roberto Insigne
95 Flag of Poland.svg Mb Igor Łasicki
99 Flag of Poland.svg Sm Arkadiusz Milik

Në Huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Argentina.svg Pt Mariano Andújar (tek Estudiantes deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Pt Nikita Baranovsky Contini (tek SPAL deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Pt Luigi Sepe (tek Fiorentina deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Emanuele Allegra (tek Martina Franca deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Armando Anastasio (tek Padova deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Daniele Celiento (tek Siena deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Vincenzo Guardiglio (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
Flag of Poland.svg Mb Igor Łasicki (tek Maceratese deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Giuseppe Nicolao (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Marco Supino (tek Pontedera deri më 30 qershor 2016)
Flag of Brazil.svg Mb Bruno Uvini (tek Twente deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Alfredo Bifulco (tek Rimini deri më 30 qershor 2016)
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Felice Gaetano (tek Torres deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Raffaele Maiello (tek Empoli deri më 30 qershor 2017)
Flag of Italy.svg Mf Giuseppe Palma (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Luca Palmiero (tek Paganese deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Mario Prezioso (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
Flag of Croatia.svg Mf Josip Radošević (tek Rijeka deri më 31 dhjetor 2015)
Flag of Italy.svg Mf Antonio Romano (tek Santarcangelo deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Nicolao Dumitru (tek Latina deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Roberto Insigne (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
Flag of Hungary.svg Sm Soma Novothny (tek Diósgyőri deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Gennaro Tutino (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
Flag of Colombia.svg Sm Duván Zapata (tek Udinese deri më 30 qershor 2017)

Numrat e pensionuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi teknik dhe administrativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet dhe Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat, logoja dhe pseudonimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorët dhe prodhuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët dhe rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Derbi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miqësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SSC Napoli si kompani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampion i Seria A, 1987

Serie Avendore dhe Kupat e vendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupat Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.sscnapoli.it/Squadra

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: S.S.C. Napoli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


LegaCalcio.jpg
Soccer.png
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29