S.S.C. Napoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
S.S.C. Napoli
SSC Neapel.svg
Emri i plotëSocietà Sportiva Calcio Napoli SpA
Pseudonimi(et)Azzurri (Kaltra)
Partenopei
Themeluar
  • 25 August 1926; 96 vite më parë (25 August 1926), si Associazione Calcio Napoli
  • 25 Qershor 1964; 58 vite më parë (1964-06-25), si Società Sportiva Calcio Napoli
  • 6 Shtator 2004; 18 vite më parë (2004-09-06), si Napoli Soccer
StadiumiStadio San Paolo
Kapaciteti60,240
PronariFilmauro S.r.l.
PresidentiAurelio De Laurentiis
MenaxheriLuciano Spalletti
LigaSerie A
2022/23Vendi 1
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Società Sportiva Calcio Napoli, njohur zakonisht si Napoli, është një klub italian futbolli me seli në Napoli, Campania. Klubi aktualisht luan në Serie A, elita e futbollit italian. Ata kanë fituar dy Scudetto, gjashtë Coppa Italia, dy Supercoppa Italiana dhe një Kupë UEFA.[1][2]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 28 janar 2020[3]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Alex Meret
2 Flag of France.svg Mb Kévin Malcuit
4 Flag of Germany.svg Mf Diego Demme
5 Flag of Brazil.svg Mf Allan
6 Flag of Portugal.svg Mb Mário Rui
7 Flag of Spain.svg Sm José Callejón (zëv-kapiten)
8 Flag of Spain.svg Mf Fabián Ruiz
9 Flag of Spain.svg Sm Fernando Llorente
11 Flag of Mexico.svg Sm Hirving Lozano
12 Flag of North Macedonia.svg Mf Elif Elmas
13 Flag of Italy.svg Mb Sebastiano Luperto
14 Flag of Belgium.svg Sm Dries Mertens (kapiten i tretë)
19 Flag of Serbia.svg Mb Nikola Maksimović
20 Flag of Poland.svg Mf Piotr Zieliński
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
21 Flag of Italy.svg Sm Matteo Politano (në huazim Internazionale)
22 Flag of Italy.svg Mb Giovanni Di Lorenzo
23 Flag of Albania.svg Mb Elseid Hysaj
24 Flag of Italy.svg Sm Lorenzo Insigne (kapiten)
25 Flag of Colombia.svg Pt David Ospina
26 Flag of Senegal.svg Mb Kalidou Koulibaly
27 Flag of Greece.svg Pt Orestis Karnezis
31 Flag of Algeria.svg Mb Faouzi Ghoulam
34 Flag of Germany.svg Mf Amin Younes
44 Flag of Greece.svg Mb Kostas Manolas
68 Flag of Slovakia.svg Mf Stanislav Lobotka
98 Flag of Brazil.svg Sm Leandrinho
99 Flag of Poland.svg Sm Arkadiusz Milik

Në Huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Argentina.svg Pt Mariano Andújar (tek Estudiantes deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Pt Nikita Baranovsky Contini (tek SPAL deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Pt Luigi Sepe (tek Fiorentina deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Emanuele Allegra (tek Martina Franca deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Armando Anastasio (tek Padova deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Daniele Celiento (tek Siena deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Vincenzo Guardiglio (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
Flag of Poland.svg Mb Igor Łasicki (tek Maceratese deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Giuseppe Nicolao (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mb Marco Supino (tek Pontedera deri më 30 qershor 2016)
Flag of Brazil.svg Mb Bruno Uvini (tek Twente deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Alfredo Bifulco (tek Rimini deri më 30 qershor 2016)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Felice Gaetano (tek Torres deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Raffaele Maiello (tek Empoli deri më 30 qershor 2017)
Flag of Italy.svg Mf Giuseppe Palma (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Luca Palmiero (tek Paganese deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Mf Mario Prezioso (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
Flag of Croatia.svg Mf Josip Radošević (tek Rijeka deri më 31 dhjetor 2015)
Flag of Italy.svg Mf Antonio Romano (tek Santarcangelo deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Nicolao Dumitru (tek Latina deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Roberto Insigne (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
Flag of Hungary.svg Sm Soma Novothny (tek Diósgyőri deri më 30 qershor 2016)
Flag of Italy.svg Sm Gennaro Tutino (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
Flag of Colombia.svg Sm Duván Zapata (tek Udinese deri më 30 qershor 2017)

Numrat e pensionuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stafi teknik dhe administrativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet dhe Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat, logoja dhe pseudonimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorët dhe prodhuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët dhe rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Derbi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miqësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SSC Napoli si kompani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampion i Seria A, 1987

Serie Avendore dhe Kupat e vendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupat Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "La storia del Calcio Napoli sino ai giorni nostri" [Historia e Napolit deri në ditët e sotme] (në italisht). Ale Napoli. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2008. Marrë më 3 shkurt 2020.
  2. ^ "Storia" [Historia] (në italisht). Calcio Napoli Net. 26 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2007. Marrë më 3 shkurt 2020.
  3. ^ "Prima squadra" [Ekipi i parë] (në italisht). S.S.C. Napoli. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2018. Marrë më 3 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: S.S.C. Napoli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


LegaCalcio.jpg
Soccer.png
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29