Napoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Napoli
Qytet
Vendndodhja
Napoli is located in Itali
Napoli
Napoli

Koordinatat: 40°50′0″V 14°15′0″L / 40.83333°V 14.25000°L / 40.83333; 14.25000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampania
Provinca Napoli
Kryetari i Bashkisë Luigi de Magistris
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117,27 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Dendësia 8 164,77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 081
Shenjti mbrojtës Shën Xhenaro
Dita e shenjtit 19 shtator
Koordinatat 40° 50′ 0″ Veri

14° 15′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.napoli.it


Napoli, në dialektin arbërisht të shqipes Napulë, është një qytet Italian, kryeqytet i Provincës së Napolit dhe rajonit Kampania.

Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas Romës dhe Milanos, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas Torinos.

Themeluar në shekullin e tetë para Krishtit, ishte ndër qytetet hegjemonë të Magna Graecias, për shkak të lidhjeve të veçanta me Athinën, dhe ushtroi një ndikim të konsiderueshëm tregëtar, kulturor dhe fetar përreth popullatave italike duke u bërë qendër e filozofisë epikuriane në Itali. Pas rënies së Perandorisë Romake në shekullin e tetë, qyteti formoi një dukat autonom të pavarur nga Perandoria Bizantine, dhe më vonë, që nga shekulli XIII dhe për rreth gjashtë qind vjet, ai ishte kryeqyteti i mbretërisë së Napolit. Ai u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Dy Sicilive nën Burbonët, duke përjetuar një periudhë të gjatë të zhvillimit ekonomik dhe social që arriti kulmin në një seri të arritjeve publike dhe teknologjike, duke përfshirë edhe ndërtimin e hekurudhës së parë në Itali. Pas përfshirjes në Mbretërinë e Italisë pësoi një rënie të theksuar që u vu re në të gjithë Italinë jugore.