Paraguaji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 23°J 58°P / 23°J 58°P / -23; -58

República del Paraguay
Flag of Paraguay.svg Emblema - Paraguaji
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Paz y justicia / (Spa.:)
Vendndodhja - Paraguaji

Paraguaji ose Paraguaj (spanjisht Paraguay; zyrtarisht Republika e Paraguajit, spanj. República del Paraguay, në gjuhën indiane Guaraní Tetã Paraguái) është një shtet pa dalje në det në Amerikën Jugore, i cili në lindje kufizohet nga Brazili, në jug dhe në perëndim nga Argjentina dhe në veri dhe në perëndim nga Bolivia. Asunción është kryeqyteti.

Etimologjia[redakto | përpunoni burim]

Ekzistojn disa teoria për etimologjinë e Paraguajit. Këtu jan teoritë më të njohur:

  1. "i lindur nga uji" (nga para "ujë" dhe guay "i lindur", në gjuhën Guarani)
  2. Fray Antonio Ruiz de Montoya (1585–1652) tha e ka kuptimin "lumi i kurorëzuar"

Historia[redakto | përpunoni burim]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Paraguait.

Politika[redakto | përpunoni burim]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Paraguai.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]


 Commons: Paraguaji – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale