Asunción

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Asunsion/i
Asunción : Asunción
Qytet
Njohur si Nëna e Qyteteve[1]
Stema_figura
Stema e Asunsionit
Bandera de Asunción (Paraguay).png
Flamuri i Asunsionit
Administrimi
Shteti Flamuri Paraguaji
Distrikti Distrikti i Kryeqytetit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117[2] km2
Popullsia 514.267[2] banorë
Dendësia 4.395 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 15 gusht 1537[3]
Vendasit Asuncena/Asunceno[4]
Zona Kohore UTC-4
Verore UTC-3
Faqja Zyrtare www.mca.gov.py

Asunsion (spanjisht Asunción, emri i plot La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción,[1] e përkthyer në shqip "Qyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës Sonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i ParaguajitAmerikën Jugore. Me 514.267 banorë është qyteti më i madh në vend (sipas shënimeve të vitit 2013).[2]

Qyteti ndodhet në anën e majtë të lumit Paraguaj, temperatura mesatare vjetore është 24,3 °C, sasia e të reshurave 1.420 mm, ndërsa klima është subtropike.[5]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Asunción – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b "Asunción - La Madre de ciudades" (in gjermanisht). Goruma.de. Marrë më 2015-04-06. 
  2. ^ a b c "Compendio Estadístico" (PDF) (in spanjisht). Dirección General de Estadística, Encuestas y Censos. 2014-11. faqja 19. Marrë më 2015-04-06.  Check date values in: |date= (help)
  3. ^ "Madre de Ciudades" (in spanjisht). Faqja zyrtare e Komunës.  Unknown parameter | accessdate= ignored (help)
  4. ^ "Definitions of Asuncena/Asunceno" (in anglisht). Oxford Dictionaries. Marrë më 2015-04-06. 
  5. ^ "World Weather Information Service - Asuncion" (in anglisht). Worldweather.wmo.int. Marrë më 2015-04-06.