Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Florida
Florida
Ndërtesa e parlamentit të Foridës
Ndërtesa e parlamentit të Foridës
Flamuri i Florida
Stema zyrtare e Florida
Nicknames: 
The Sunshine State (Shteti Shkëlqimi i Diellit)
Location of Florida
Popullsia
 • Total19,057,542
Faqja zyrtarewww.myflorida.com


Florida është një Shtet Federal në juglindje të ShBA-ve. Ky Shtet Federal është edhe i njohur si Sunshine State (Shteti dritë dielli). Fjala "Florida" vjen nga Gjuha Spanjolle dhe kuptohet si "plot me lule". Kryeqyteti i Floridës është Tallahassee.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e shtetit të Floridës është vendosur në një gadishull midis Gjirit të Meksikës, Oqeanit Atlantik dhe Ngushticës së Floridës. Ajo zgjerohet në veriperëndim në formë doreze përgjatë veriut të Gjirit të Meksikës duke zënë dy zona kohore. Florida kufizohet në veri nga shtetet e Xhorxhias dhe Alabamës, dhe në perëndim, në fund dorezës, nga Alabama. Ajo është afër disa vende të Karaibeve, veçanërisht Bahameve dhe Kubës.

Pika më e lartë në Florida është Britton Hill 105m mbi nivelin e detit.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.