Jacksonville, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jacksonville, Florida
Anglisht : City of Jacksonville
qytet
noform
Top, left to right: Downtown Jacksonville, statue of Andrew Jackson, Prime F. Osborn III Convention Center, EverBank Field, Veterans Memorial Arena, Florida Theatre
Stema_figuraFlag of Jacksonville, Florida.svg
Vendndodhja
Jacksonville, Florida is located in SHBA
Jacksonville, Florida
Jacksonville, Florida

Koordinatat: 30°20′13″V 81°39′41″P / 30.33694°V 81.66139°P / 30.33694; -81.66139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Duval
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 821784 banorë (2010)
 •  urbane 1,065,219 (US: 40th) banorë
 •  aglomerati 1,394,624 (US: 40th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1791
Kodi Postal 32099, 32201–32212, 32214–32241, 32244–32247, 32250, 32254–32260, 32266, 32267, 32277, 32290
Prefiksi 904
Koordinatat 30° 20′ 13″ Veri

81° 39′ 41″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Jacksonville

Jacksonville, Florida (City of Jacksonville) është një qytet në qarkun Duvalshtetit federal Florida, SHBA. Në Jacksonville, Florida jetojnë 821784 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (1100.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (874.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (16 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-09-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jacksonville, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale