Jump to content

Ernest Hemingway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ernest Heminguej
U lind më21 korrik 1899
Cicero, Illinois SHBA
Vdiq më2 korrik 1961
Ketchum, Idaho
KombësiaAmerikan
Gjinitë letrareNovele

Ernest Hemingway (sqt. Ernest Heminguej 21 Korrik 1899 - 2 Korrik 1961) ishte një novelist amerikan, shkrimtar i historive të shkurtëra dhe gazetar. I përket shkrimtarëve të periudhës klasike të letërsisë amerikane. Ernest Heminguej në profilin e tij shkrimtaresk përfaqëson në menyrë të shkëlqyer realizmin letrar në SHBA. Stili i tij ekonomik dhe i nënvlerësuar kishte një ndikim të fortë në fiction të shekullit të 20-të, ndërsa jeta e tij e aventurës dhe imazhi i tij publik ndikuan në gjeneratat e mëvonshme. Hemingway prodhoi pjesën më të madhe të punës së tij midis mesit të viteve 1920 dhe 1950 dhe fitoi Çmimin Nobel në Letërsi në vitin 1954. Ai botoi shtatë romane, gjashtë koleksione me histori të shkurtra dhe dy vepra jo-fikse. Vepra të tjera, duke përfshirë tre romane, katër koleksione me histori të shkurtëra dhe tre vepra jo-fikse, u botuan pas vdekjes. Shumë nga veprat e tij konsiderohen klasike të letërsisë amerikane.

I konsideruar nga shumëkush si strehë e brezit të humbur, Heminguej vazhdon të mbetet shkrimtari më i shquar amerikan. Proza e tij e gjallë shquhet për nga thjeshtësia mahnitëse, dialogu i thjeshtë plotë jetë. Personazhet kryesore të Heminguejit janë gjithnjë luftëtarë të paepur, me dinjitet krenar, toreador, përballë gjendjes së nderë që po përjetonte padrejtësisht brezi i humbur, brez në kurrizin e të cilit rëndoi më së shumti Lufta e Parë Botërore.

Hemingway u rrit në Oak Park, Illinois. Pas shkollës së mesme, ai raportoi për disa muaj për "The Kansas City Star", përpara se të nisej për Frontin Italian për t'u regjistruar me shoferët e ambulancës së Luftës së Parë Botërore. Në vitin 1918, ai u plagos rëndë dhe u kthye në shtëpi. Përvojat e tij të kohës së luftës formuan bazën për romanin e tij "Një lamtumirë për armët" (1929).

Në vitin 1921, ai u martua me Hadley Richardson, e para nga katër bashkëshortet e tij. Çifti u zhvendos në Paris, ku punoi si korrespondent i huaj dhe ra nën ndikimin e shkrimtarëve dhe artistëve modernistë të komunitetit të emigrantëve të viteve 1920 "Lost Generation". Ai botoi romanin e tij debutues, The Sun Also Rises, në vitin 1926. Pas divorcit të tij nga Richardson në vitin 1927, Hemingway u martua me Pauline Pfeiffer; ata u divorcuan pasi u kthye nga Lufta Civile Spanjolle, ku ai kishte qenë gazetar, dhe pas së cilës ai shkroi From Whom the Bell Tolls (1940). Martha Gellhorn u bë gruaja e tij e tretë në vitin 1940; ata u ndanë kur u takua me Mary Welsh në Londër gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai ishte i pranishëm në ulje të Normandisë dhe çlirimin e Parisit.

Menjëherë pas botimit të Plaku dhe Deti (1952), Hemingway shkoi për safari në Afrikë, ku ai u vra pothuajse në dy rrëzime të njëpasnjëshme të aeroplanëve që e lanë me dhembje dhe të sëmurë për pjesën më të madhe të jetës së tij të mbetur. Hemingway mbante banesa të përhershme në Key West, Florida, (1930) dhe Kubë (1940 dhe 1950), dhe në vitin 1959 bleu një shtëpi në Ketchum, Idaho, ku ai vrau veten në mes të vitit 1961 .

Ky shkrimtar kolosal amerikan është lauruar me shpërblime prestigjioze letrare, madje në vitin 1953 ky shkrimtar merr Çmimin Nobel me " Plaku dhe deti " u vetevra me 2 korrik te vitit 1961 vetem tre jave para 62-vjetorit te lindjes se tij. Në gjuhën shqipe janë përkthyer një varg romanesh, e vëllimesh me prozë tregimtare të këtij shkrimtari. Vlen të përmenden shqipërimet kolosale të Ismail Kadarese, Vedat Kokonës.

Vendlindja e Ernest Hemingway në Frank Lloyd Wright-Prairie Shkolla e Arkitekturës Qarkut Historik në Oak Park, tani një muze

Ernest Miller Hemingway u lind më 21 korrik të vitit 1899, në Oak Park, Illinois, një periferi të Çikagos.[1] Babai i tij, Clarence Edmonds Hemingway, ishte një mjek dhe nëna e tij, Grace Hall Hemingway, ishte një muzikante. Të dy ishin të arsimuar mirë dhe të respektuar në Oak Park,[2] një komunitet konservator për të cilin banori Frank Lloyd Wright tha: "Shumë kisha për kaq shumë njerëz të mirë për të shkuar në to." [3] Për një periudhë të shkurtër pas martesës së tyre,[4] Clarence dhe Grace Hemingway jetonin në fillim me babanë e Grace-s, Ernest Hall, emri i të birit të parë. [note 1] Më vonë, Ernest Hemingway do të thoshte se nuk e pëlqente emrin e tij, me heroin naiv, madje edhe të marrë, të dramës së Oscar Wilde, Rëndësia e të qënit i lumtur ".[5] Familja përfundimisht u zhvendos në një shtëpi me shtatë dhoma gjumi në një lagje të respektuar me një studio muzikore për Grace dhe një zyrë mjekësore për Clarence.[2]

photograph of an infant
Hemingway ishte fëmija i dytë dhe djali i parë i lindur nga Clarence dhe Grace Hemingway.

Nëna e Hemingway shpesh performonte në koncerte rreth fshatit. Si një i rritur, Hemingway deklaroi se e urrente nënën e tij, megjithëse biografi Michael S. Reynolds thekson se Hemingway pasqyronte energjinë dhe entuziazmin e saj.[6] Këmbëngulja e saj për të luajtur në violonçel u bë një "burim konflikti", por më vonë e pranoi se mësimet e muzikës ishin të dobishme për shkrimin e tij, siç është e dukshme në "strukturën kontrapuntale" të The Whom the Bell Tolls. Familja kaloi verë në Windemere në Liqenin Walloon, pranë Petoskey, Michigan. Babai i Hemingway-it e mësoi atë të gjuante, peshkonte dhe të ngrinte kamp në pyjet dhe liqenet e Michiganit të Veriut, si një djalë i ri, përvojat e hershme në natyrë që futnin një pasion për aventura në natyrë dhe jetonin në zona të largëta ose të izoluara.[7]

Familja Hemingway në vitin 1905 (nga e majta): Marcelline, Sunny, Clarence, Grace, Ursula dhe Ernest

Nga viti 1913 deri në vitin 1917, Hemingway mori pjesë në Oak Park dhe në Shkollën e Mesme të Lumenjve. Ai mori pjesë në një numër boksesh sportive, pista dhe fushe, vaterpoli, dhe futboll. Ai shkëlqeu në klasat e anglishtes, [8] dhe me motrën e tij Marcelline, e cila performoi me orkestrën për dy vjet.[6] Gjatë vitit të tij të parë ai kishte një klasë të gazetarisë, të strukturuar "sikur klasa ishte një zyrë gazetë", me shkrimtarë më të mirë që dorëzonin copa në gazetën e shkollës, The Trapeze. Hemingway dhe Marcelline të dy kishin dorëzuar pjesë; Pjesa e parë e Hemingway, e botuar në janar të vitit 1916, ishte një performancë lokale nga Orkestra Simfonike e Çikagos.[9] Ai redaktoi Trapezin dhe Tabulën (librin vjetor), duke imituar gjuhën e sportistëve, duke marrë emrin e stilolapsit Ring Lardner, Jr.-një dremitje për Ring Lardnerin e Tribunës së Çikagos, me të cilin ishte "Line O'Type".[10]

Ashtu si [[[Mark Twain]], Stephen Crane, Theodore Dreiser dhe Sinclair Lewis, Hemingway ishte gazetar para se të bëhej romancier; pasi kishte mbaruar shkollën e mesme ai shkoi për të punuar për "The Kansas City Star" si një reporter.[10] Megjithëse ai qëndroi atje vetëm për gjashtë muaj, ai mbështetej në udhëzuesin e stilit të Starit si një themel për shkrimin e tij: "Përdorni fjalë të shkurtra, përdorni paragrafët e shkurtër, përdorni anglisht të fortë, jini pozitiv, jo negativ."[11]

Lufta e Parë Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
photograph of a young man dressed in a military uniform
Hemingway në uniformë në Milano,viti 1918. Ai dëboi ambulancat për dy muaj deri sa u plagos.

Në fillim të vitit 1918, Hemingway u përgjigj në një përpjekje për rekrutimin e Kryqit të Kuq në Kansas City dhe u nënshkrua për t'u bërë një shofer i ambulancës në Itali.[12] Ai u largua nga Nju Jorku në maj dhe arriti në Paris pasi qyteti ishte nën bombardim nga artileria gjermane.[13] Deri në qershor, ai ishte në Frontin Italian. Ishte ndoshta rreth kësaj kohe që ai së pari u takua me John Dos Passos, me të cilin ai kishte një marrëdhënie të ngurtë për dekada.[14] Në ditën e tij të parë në Milano, ai u dërgua në vendin e ngjarjes së shpërthimit të një fabrike të municioneve, ku shpëtuesit gjetën mbetjet e copëtuara të punëtorëve femra. Ai e përshkroi incidentin në librin e tij jo-fiktiv Vdekja në mbasdite: "Mbaj mend se, pasi kemi kontrolluar mjaft për të vdekurit e plotë, kemi grumbulluar fragmente" [15]. Pak ditë më vonë, ai ishte stacionuar në Fossalta di Piave.

Më 8 korrik, ai u plagos rëndë nga zjarri i llaçit, sapo u kthye nga restoranti duke sjellë çokollatë dhe cigare për burrat në vijën e frontit.[15] Pavarësisht plagëve të tij, Hemingway ndihmoi ushtarët italianë që të siguroheshin, për të cilën ai mori medaljen e argjendtë të braverisë italiane.[16][note 2] Ende vetëm 18 vjeç, Hemingway tha për incidentin: "Kur shkoni në luftë si djalë që keni një iluzion të madh të pavdekësisë, njerëz të tjerë vriten, jo ju ... Pastaj, kur jeni plagosur rëndë hera e parë që e humbni këtë iluzion dhe e dini se mund t'ju ndodhë."Ai pësoi plagë të rënda të shrapnelit në të dyja këmbët , iu nënshtrua një operacioni të menjëhershëm në një qendër shpërndarjeje dhe kaloi pesë ditë në një spital në terren përpara se të transferohej për rikuperim në spitalin e Kryqit të Kuq në Milano.[17] Ai kaloi gjashtë muaj në spital, ku u takua dhe formoi një miqësi të fortë me "Chink" Dorman-Smith që zgjati për dekada dhe ndau një dhomë me oficerin e ardhshëm të shërbimit të jashtëm amerikan, ambasadorin dhe autor Henry Serrano Villard.[18]

Gjatë rikuperimit, ai ra në dashuri, për herë të parë, me Agnes von Kurowsky, një infermiere e Kryqit të Kuq shtatë vjet të moshuarve të tij. Deri në kohën e lirimit të tij dhe kthimit në Shtetet e Bashkuara në janar 1919, Agnes dhe Hemingway kishin vendosur të martoheshin brenda pak muajsh në Amerikë. Megjithatë, në muajin mars ajo shkruante se ajo ishte angazhuar me një oficer italian. Biografia Jeffrey Meyers thotë në librin e tij Hemingway: Një biografi që Hemingway u shkatërrua nga refuzimi i Agnes dhe në marrëdhëniet e ardhshme ai ndoqi një model braktisjeje të gruas përpara se ta braktiste.[19]

Toronto dhe Chicago

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hemingway u kthye në shtëpi në fillim të vitit 1919 në një kohë të rregullimit. Akoma pa mbushur 20 vjeç, ai kishte fituar nga lufta një pjekuri që ishte në kundërshtim me jetesën në shtëpi pa punë dhe me nevojën për rikuperim.[20] Siç shpjegon Reynolds, "Hemingway nuk mund t'i thoshte me të vërtetë prindërve të tij se çfarë mendonte kur pa gjurin e përgjakur. Nuk mund të thoshte se sa i frikësuar ishte ai në një vend tjetër me kirurgët që nuk mund t'i tregonin në anglisht nëse këmba e tij do të pritej apo jo . "[21] Në shtator, ai bëri një udhëtim peshkimi dhe kampe me miqtë e shkollës së mesme në vendin e pasme të Gadishullit të Sipërm Michigan.Udhëtimi u bë frymëzimi për tregimin e tij të shkurtër "Lumi i Madh Dy-Zemra", në të cilin karakteri gjysmë autobiografik Nick Adams merr në vend për të gjetur vetminë pas kthimit nga lufta. Një mik i familjes i ofroi atij një punë në Toronto, dhe pa asgjë tjetër për të bërë, ai pranoi. Në fund të atij viti ai filloi si një freelancer, shkrimtar i stafit dhe korrespondent i huaj për Toronto Star Weekly. Ai u kthye në Miçigan në qershorin e ardhshëm dhe më pas u zhvendos në Çikago në shtator të vitit 1920 për të jetuar me miqtë, ndërkohë që ende paraqiste histori për yllin e Torontos.[22]

Passport photograph
Fotografia e pasaportës së Hemingway 1923. Në këtë kohë, ai jetoi në Paris me bashkëshorten e tij Hadley Richardson Hadley, dhe punoi si korrespondent i huaj për Toronto Star Weekly.

.

Në Çikago, ai punoi si redaktor i asociuar i gazetës mujore Commonwealth Cooperative, ku u takua me romancier Sherwood Anderson.[22] Kur St Louis, i lindur Hadley Richardson, erdhi në Çikago për të vizituar motrën e dhomës së dhomës së Hemingway-t, Hemingway u befasua dhe më vonë pretendoi: "E dija se ishte vajza me të cilën do të martohesha."[23] Hadli, me flokë të kuq, me një "instinkt ushqyes", ishte tetë vjet më i vjetër se Hemingway.[23] Pavarësisht se ishte më i vjetër se Hemingway, Hadley, e cila ishte rritur me një nënë mbiprodhuese, dukej më pak e pjekur se zakonisht për një grua të re në moshën e saj.[24] Bernice Kert, autor i "The Hemingway Women", pretendon se Hadli ishte "evokues" i Agnes, por Hadley kishte një fëminore që Agnes mungonte. Të dy korrespondonin për disa muaj dhe pastaj vendosën të martoheshin dhe të udhëtonin në Evropë.[23] Ata donin të vizitonin Romën, por Sherwood Anderson i bindte ata që të vizitonin Parisin, duke shkruar letra hyrëse për çiftin e ri.[25] Ata u martuan më 3 shtator 1921; dy muaj më vonë, Hemingway u punësua si korrespondent i huaj për yllin e Torontos dhe çifti u largua për në Paris. Nga martesa e Hemingway-t me Hadley, Meyers pretendon: «Me Hadithin, Hemingway arriti gjithçka që kishte shpresuar me Agnes: dashurinë për një grua të bukur, të ardhura të rehatshme, një jetë në Evropë.»[26]

Carlos Baker, biografi i parë i Hemingway, beson se ndërsa Anderson sugjeroi Parisin sepse "kursi i këmbimit monetar" e bëri atë një vend të lirë për të jetuar, më e rëndësishmja ishte se ku jetonin "njerëzit më interesantë në botë". Në Paris, Hemingway u takua me shkrimtarë të tillë si Gertrude Stein, James Joyce dhe Ezra Pound, të cilët "mund të ndihmonin një shkrimtar të ri në krye të një karriere".[25] Hemingway i viteve të hershme të Parisit ishte një "i gjatë, i pashëm, muskuloz, me gjera të gjata, me sy të hijshëm, me kaçurela, me një buzëqeshje të butë".[27] Ai dhe Hadli jetoi në një shëtitje të vogël në vendin e 74-të të kardinalit Lemoine në lagjen Latine, dhe ai punonte në një dhomë me qira në një ndërtesë aty pranë.[25] Stein, i cili ishte bastion i modernizmit në Paris,[28] u bë mentor i Hemingway dhe ndeja për djalin e tij Jack,[29] ajo e prezantoi atë me artistët dhe shkrimtarët e emigrantëve të lagjes Montparnasse, të cilës i referohej si "Gjenerimi i Humbur "- një term Hemingway i popullarizuar me botimin e The Sun also Rises.[30] Një rregullt në sallonin e Stein, Hemingway u takua me piktorë të rëndësishëm si Pablo Picasso, Joan Miró dhe Juan Gris.[31] Ai përfundimisht u tërhoq nga influenca e Stein dhe marrëdhënia e tyre u përkeqësua në një grindje letrare që zgjati dhjetëvjeçarë.[32] Poeti amerikan Ezra Pound u takua me Hemingway rastësisht në librarinë e Sylvia Beach në Shakespeare dhe Company në vitin 1922. Të dy udhëtuan në Itali në 1923 dhe jetuan në të njëjtën rrugë në vitin 1924. [27] Ata krijuan një miqësi të fortë, dhe në Hemingway, Pound njohu dhe nxiti një talent të ri.[31] Pound futi Hemingway tek shkrimtari irlandez James Joyce, me të cilin Hemingway shpesh filloi "alcoholic sprees".[33]

Gertrude Stein me djalin e Hemingway Jack Hemingway në vitin 1924

Gjatë 20 muajve të parë në Paris, Hemingway paraqiti 88 histori për gazetën Toronto Star.[34] Ai mbuloi Luftën Greko-Turke, ku ai ishte dëshmitar i djegies së Smyrnës dhe shkroi pjesë udhëtimi si "Peshkimi i tonit në Spanjë" dhe "Peshkimi i Troftës në të gjithë Evropën: Spanja ka më të mirat, pastaj Gjermania".[35] Hemingway u shkatërrua kur mësoi se Hadley kishte humbur një valixhe të mbushur me dorëshkrimet e tij në Gare de Lyon ndërsa po udhëtonte për në Gjenevë për t'u takuar në dhjetor të vitit 1922.[36] Shtatorin e ardhshëm, çifti u kthye në Toronto, ku djali i tyre John Hadley Nicanor lindi më 10 tetor të vitit 1923. Gjatë mungesës së tyre, u botua libri i parë Hemingway, Tre tregime dhe dhjetë poema. Dy nga tregimet që përmbante ishin të gjitha ato që mbetën pas humbjes së valixhe, dhe i treti ishte shkruar herët në vitin e mëparshëm në Itali. Brenda muajsh u botua një vëllim i dytë, në kohën tonë (pa kapitale). Vëllimi i vogël përfshinte gjashtë vigneta dhe një duzinë tregimesh që kishte shkruar Hemingway gjatë verës së kaluar gjatë vizitës së tij të parë në Spanjë, ku zbuloi tronditjen e koridisë. Ai humbi Parisin, e konsideronte të mërzitshëm Toronto dhe donte të kthehej në jetën e një shkrimtari, në vend që të jetonte jetën e një gazetari.[37]

Ernest, Hadley, dhe djali i tyre, Jack Hemingway ("Bumby") në Schruns, Austri, viti 1926, disa muaj përpara divorcit
photograph of three men and two women sitting at a sidewalk table
Ernest Hemingway me Lady Duff Twysden, Hadley, dhe miqtë, gjatë udhëtimit të korrikut të vitit 1925 në Spanjë që frymëzoi The Sun also Rises

Hemingway, Hadley dhe djali i tyre (i quajtur Bumby) u kthyen në Paris në janar të vitit 1924 dhe u vendosën në një apartament të ri në rue Notre-Dame des Champs. Hemingway ndihmoi Ford Madox Ford edit The Transatlantic Review, i cili botoi veprat e Pound, John Dos Passos, Baronesha Elsa von Freytag-Loringhoven dhe Stein, si dhe disa nga historitë e hershme të Hemingway si "Indian Camp".[38] Kur në kohën tonë (me shkronja të mëdha) u botua në vitin 1925, xhaketa e pluhurit dha komente nga Ford.[39] [43] "Kampi Indian" mori lëvdata të konsiderueshme; Ford e pa atë si një histori të rëndësishme të hershme nga një shkrimtar i ri, dhe kritikët në Shtetet e Bashkuara vlerësuan Hemingway për të rifreskuar zhanrin e tregimit të shkurtër me stilin e tij të freskët dhe përdorimin e dënimeve deklarative. Gjashtë muaj më parë, Hemingway kishte takuar F. Scott Fitzgerald, dhe çifti formoi një miqësi të "admirimit dhe armiqësisë".[40] Fitzgerald kishte botuar The Great Gatsby të njëjtin vit: Hemingway lexoi atë, e pëlqente atë dhe vendosi që puna e tij e ardhshme duhej të ishte një roman.[41]

Me gruan e tij Hadley, Hemingway vizitoi për herë të parë Festivalin e San Ferminit në Pamplona, ​​Spanjë, në vitin 1923, ku u magjeps nga përleshjet me dema [42]. Ishte pikërisht në këtë kohë që ai filloi të quhet "Papa".[43][44] Hemingways u kthye në Pamplona në vitin 1924 dhe të tretën herë në qershor të vitit 1925; atë vit ata sollën me vete një grup të emigrantëve amerikanë dhe britanikë: miku i Bill Hemingway në Michigan, Bill Smith, Donald Ogden Stewart, Lady Duff Twysden (i divorcuar kohët e fundit), dashnorja e saj Pat Guthrie dhe Harold Loeb. Pak ditë pasi përfundoi festën, në ditëlindjen e tij (21 korrik) ai filloi të shkruante draftin e asaj që do të bëhej "The Sun also Rises", duke përfunduar tetë javë më vonë.[45] Disa muaj më vonë, në dhjetor 1925, Hemingways u largua për të kaluar dimrin në Schruns, Austri, ku Hemingway filloi të rishikonte gjerësisht dorëshkrimin. Pauline Pfeiffer iu bashkua atyre në janar dhe kundër këshillës së Hadley, i kërkoi Hemingway të nënshkruajë një kontratë me Scribner's. Ai u largua nga Austria për një udhëtim të shpejtë në Nju Jork për t'u takuar me botuesit dhe gjatë kthimit të tij, gjatë një ndalese në Paris, filloi një lidhje me Pfeiffer, përpara se të kthehej në Schruns për të përfunduar rishikimet në mars. Dorëshkrimi arriti në Nju Jork në prill; ai korrigjoi provën përfundimtare në Paris në gusht 1926, dhe Scribner botoi romanin në tetor.

Ernest dhe Pauline Pfeiffer Hemingway në Paris, të vitit 1927

The Sun Also Rises në epitetin e gjeneratës së emigrantëve të pasluftës,[46] ka marrë rishikime të mira dhe është "e njohur si vepra më e madhe e Hemingway-t".[47] Hemingway më vonë i shkroi redaktorit të tij Max Perkins se "pika e librit" nuk ishte aq shumë për një gjeneratë të humbur, por se "toka qëndron përgjithmonë"; ai besonte se personazhet në The Sun Also Rises mund të kenë qenë "të rrahur" por nuk ishin të humbur.[48]

Martesa e Hemingway-t me Hadley u përkeqësua ndërsa po punonte për librin The Sun Also Rises.. Në fillim të vitit 1926, Hadli u bë e vetëdijshme për çështjen e saj me Pfeiferin, i cili erdhi në Pamplona me ta në korrik.[49][50] Pas kthimit të tyre në Paris, Hadli kërkoi ndarje; në nëntor ajo kërkoi zyrtarisht një divorc. Ata ndanë pasurinë e tyre, ndërsa Hadli pranonte ofertën e Hemingway-it për të ardhurat nga The Sun Also Rises.[51] Çifti u divorcua në janar të vitit 1927, dhe Hemingway u martua me Pfeiffer në maj.[52]

Pfeiffer, e cila ishte nga një familje e pasur katolike Arkansas, kishte lëvizur në Paris për të punuar për revistën Vogue. Para martesës së tyre, Hemingway u kthye në katolicizëm.[53] Ata bënë muajin e mjaltit në Le Grau-du-Roi, ku ai kontraktoi antraksin dhe ai planifikoi koleksionin e tij të ardhshëm të tregimeve të shkurtra,[54] Burrat pa Gratë, e cila u botua në tetor të vitit 1927[55] dhe përfshinte historinë e tij të boksit "Fifty Grand ". Redaktori kryesor i revistës Cosmopolitan, Ray Long, vlerësoi "Fifty Grand", duke e quajtur atë "një nga tregimet më të mira që më erdhën ndonjëherë në duart tona ... historia më e mirë e çmimit të çmimeve që kam lexuar ndonjëherë ... një pjesë e mrekullueshme e realizmit ".[56]

Deri në fund të vitit, Pavli, e cila ishte shtatzënë, donte të kthehej në Amerikë. John Dos Passos rekomandoi Key West, dhe ata u larguan nga Parisi në mars të vitit 1928. Hemingway pësoi një dëmtim të rëndë në banjën e tyre të Parisit, kur ai tërhoqi një abazhur drite poshtë në kokë duke menduar se ai ishte duke tërhequr në një zinxhir tualeti. Kjo e la atë me një shenjë të dallueshme në ball, të cilën e mbajti gjatë gjithë jetës së tij. Kur Hemingway u pyet për mbrëmjen, ai hezitoi të përgjigjet.[57] Pas largimit të tij nga Parisi, Hemingway "nuk jetoi më kurrë në një qytet të madh".[58]

Key West dhe Karaibet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
photograph of a house
Shtëpia e Ernest Hemingway në Key West, Florida, ku jetoi ndërmjet viteve 1931 dhe 1939 dhe ku shkruajti To Have and Have Not

Hemingway dhe Pauline udhëtuan në Kansas City, ku djali i tyre Patrick lindi më 28 qershor të vitit 1928. Pauline kishte një shpërndarje të vështirë, të cilën Hemingway fiktivoi në një lamtumirë armësh. Pas lindjes së Patrick, Pauline dhe Hemingway udhëtuan për në Wyoming, Massachusetts dhe Nju Jork.[59] Në dimër, ai ishte në Nju Jork me Bumby, gati për të hipur në një tren në Florida, kur mori një telefonatë duke i thënë se babai i tij kishte vrarë veten.[note 3][60] Hemingway u shkatërrua, pasi më parë i kishte shkruar të atit që të mos shqetësohej për vështirësitë financiare; letra mbërriti minuta pas vetëvrasjes. Ai e kuptoi se si Hadli duhet të ndihej pas vetëvrasjes së babait të saj në vitin 1903 dhe ai komentoi, "Unë ndoshta do të shkoj në të njëjtën mënyrë." [61]

Pas kthimit të tij në Key West në dhjetor, Hemingway punoi për hartimin e veprës A Farewell to Arms para se të nisej për në Francë në janar. Ai e kishte përfunduar atë në gusht, por e kishte vonuar rishikimin. Serializimi në revistën e Scribner ishte planifikuar të fillonte në maj, por deri në prill, Hemingway ishte ende duke punuar në fund, të cilin ai mund të ketë rishkruar sa më shumë se shtatëmbëdhjetë herë. Romani i kompletuar u botua më 27 shtator.[62] Biologu James Mellow beson se Lamtumirë Armë e ka krijuar staturën e Hemingway si një shkrimtar i madh amerikan dhe ka shfaqur një nivel kompleksiteti jo të dukshëm në The Sun Also Rises.[63] Në Spanjë, në mes të vitit 1929, Hemingway hulumtoi punën e tij të ardhshme, [Death in the Afternoon. Ai donte të shkruante një traktat gjithëpërfshirës për luftimin e demave, duke shpjeguar torerat dhe corridat të kompletuara me fjalorë dhe shtojca, sepse ai besonte se bullfighting ishte "me interes të madh tragjik, duke qenë fjalë për fjalë të jetës dhe vdekjes".[64]

Gjatë fillimit të viteve 1930, Hemingway i kaloi dimrat e tij në Key West dhe në verë në Wyoming, ku gjeti "vendin më të bukur që kishte parë në perëndim të Amerikës" dhe gjuanin drerë, mollë dhe arinj. Ai u bashkua atje me Dos Passos dhe në nëntor 1930, pas sjelljes së Dos Passos në stacionin e trenit në Billings, Montana, Hemingway e theu krahun në një aksident me makinë. Kirurgu kishte tendencën e thyerjes së spiralës së përbërë dhe e lidhi kockën me tendonin kangur. Hemingway u shtrua në spital për shtatë javë, me Paulin duke u kujdesur për të; nervat në dorën e tij të shkrimit zgjatën për një vit për të shëruar, kohë gjatë së cilës vuajti dhimbje të forta.[65]

photograph of a man, a woman, and three boys
Ernest, Pauline, Bumby, Patrick, dhe Gregory Hemingway në pozë me të atin e Marlin pas një udhëtimi peshkimi në Bimini në vitin 1935

Djali i tij i tretë, Gregori Hancock Hemingway, lindi një vit më vonë më 12 nëntor të vitit 1931, në Kansas City.[66][shënim 1] Xhaxhai i Pauline i bleu çiftit një shtëpi në Key West me një shtëpi transportimi, katin e dytë të të cilit u shndërrua në një studio shkrimi.[67] Vendndodhja e saj përgjatë rrugës nga fari e bëri të lehtë për Hemingway që të gjente rrugën pas një nate të gjatë i pirW. Ndërsa në Key West, Hemingway frekuentonte barin lokal Sloppy Joe. Ai ftoi miqtë, duke përfshirë Waldo Peirce, Dos Passos dhe Max Perkins [68], për t'u bashkuar me të në udhëtimet e peshkimit dhe në një ekspeditë gjithë-mashkullore në Tortugas Dry. Ndërkohë, ai vazhdoi të udhëtonte në Evropë dhe në Kubë dhe - edhe pse në vitin 1933 shkroi për Key West - "Ne kemi një shtëpi të shkëlqyer këtu dhe fëmijët janë të gjithë mirë" -Mellow beson se ai ishte "i qetë".[69]

Në vitin 1933, Hemingway dhe Pauline shkuan në safari në Afrikën Lindore. Udhëtimi 10-javor siguroi materiale për Green Hills of Africa, si dhe për tregimet e shkurtra "The Snows of Kilimanjaro" dhe "Jeta e shkurtër e lumtur e Francis Macomber".[70] Çifti vizitoi Mombasa, Nairobi, dhe Machakos në Kenia; pastaj u zhvendos në Tanganyika Territory, ku gjuajtën në Serengeti, rreth liqenit Manyara, dhe në perëndim dhe juglindje të Parkut Kombëtar Tarangire të sotme. Udhërrëfyesi i tyre ishte "gjahtari i bardhë" Philip Percival i cili kishte udhëzuar Theodore Roosevelt në safarin e tij të vitit 1909. Gjatë këtyre udhëtimeve, Hemingway pësoi disa kontraktime që shkaktoi një ngatërrim zorrësh, dhe ai u evakuua me avion në Nairobi, një përvojë e pasqyruar në "Snows of Kilimanjaro". Në kthimin e Hemingway në Key West në fillim të vitit 1934, ai filloi punën në "Green Hills of Africa", të cilën ai e publikoi në vitin 1935 për rishikime të përziera.[71]

Hemingway bleu një anije në vitin 1934, e quajti Pilar dhe filloi të lundronte në Karaibe.[72] Në vitin 1935 ai erdhi së pari në Bimini, ku kaloi një kohë të konsiderueshme.[70] Gjatë kësaj periudhe ai punoi gjithashtu për "To Have and Have Not"", të botuar në vitin 1937, ndërsa ishte në Spanjë, i vetmi roman që shkroi gjatë viteve 1930.[73]

Lufta Civile Spanjolle

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
photograph of three men
Hemingway (në mes) me regjisorin holandez Joris Ivens dhe shkrimtarin Gjerman Ludwig Renn (duke shërbyer si oficer të Brigadës Ndërkombëtare) në Sanjë gjatë Luftës Civile Spanjolle, në vitin 1937

Në vitin 1937, Hemingway ra dakord të raportojë për Luftën Civile Spanjolle për Aleancën e Gazetave të Amerikës së Veriut (NANA),[74] duke mbërritur në Spanjë në mars me regjisorin holandez Joris Ivens.[75] Ivens po filmonte Toka Spanjolle, një film propagandistik në mbështetje të partisë republikane. Ai donte që Hemingway të zëvendësonte John Dos Passos si skenarist, pasi Dos Passos e kishte lënë projektin kur shoku i tij José Robles u arrestua dhe u ekzekutua më vonë. Incidenti ndryshoi mendimin pozitiv të Dos Passos për republikanët e majtë, duke krijuar një çarje mes tij dhe Hemingway, i cili më vonë përhapi thashetheme se Dos Passos la Spanjën nga frika.[76]

Gazetarja dhe shkrimtarja Martha Gellhorn, të cilën Hemingway e kishte takuar në Key West, Krishtlindjet e mëparshme (në vitin 1936), iu bashkua atij në Spanjë. Ashtu si Hadli, Martha ishte një vendas i St Louis dhe si Pauline, ajo kishte punuar për Vogue në Paris. Nga Martha, Kert shpjegon, "ajo kurrë nuk i shërbente atij në mënyrën se si bënin gratë e tjera".[77] Në fund të vitit 1937, ndërsa në Madrid me Marta, Hemingway shkroi skenën e tij të vetme, Kolona e Pestë, ndërsa qyteti u bombardua nga forcat frankoiste. Ai u kthye në Key West për disa muaj, pastaj u kthye në Spanjë dy herë më 1938, ku ishte i pranishëm në Betejën e Ebro, qëndrimi i fundit republikan, dhe ai ishte ndër gazetarët britanikë dhe amerikanë të cilët ishin disa nga të fundit që largohuni nga beteja ndërsa kaluan lumin.

 • Three Stories and Ten Poems, 1923
 • The Torrents of Spring, 1925
 • In Our Time, 1925
 • The Sun Also Rises, 1926
 • Men Without Women, 1927
 • A Farewell to Arms, 1929
 • Death in the Afternoon, 1932
 • The Snows of Kilimanjaro, 1932
 • Winner Takes Nothing, 1933Green Hills of Africa, 1935
 • The Fifth Column, 1938
 • The First Forty-Nine Stories, 1938
 • For Whom the Bell Tolls, 1940
 • Across the River and Into the Trees, 1950
 • The Old Man and the Sea, 1952
 • A Moveable Feast, 1964
 • Islands in the Stream, 1970
 • The Garden of Eden, 1987
 • True at First Light, 1999

Vepra te Heminguejit ne shqip

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ Hemingway had five siblings: Marcelline (1898); Ursula (1902); Madelaine (1904); Carol (1911); and Leicester (1915). See Reynolds (2000), 17–18
 2. ^ Në dhënien e medaljes, italianët shkruan për Hemingway: "Me plagë të rëndë nga copëza të shumta të predhës nga një predhë armiku, me një frymë vëllazërie të admirueshme, para se të kujdeset për veten, ai i dha ndihmë bujare ushtarëve italianë të plagosur më seriozisht nga një shpërthim i njëjtë dhe nuk e lejoi veten të transportohej diku tjetër derisa të evakuoheshin."See Mellow (1992), 61
 3. ^ Clarence Hemingway used his father's Civil War pistol to shoot himself. See Meyers (1985), 2

Shënime

 1. ^ Oliver (1999), 140
 2. ^ a b Reynolds (2000), 17–18
 3. ^ Meyers (1985), 4
 4. ^ Oliver (1999), 134
 5. ^ Meyers (1985), 8
 6. ^ a b Reynolds (2000), 19
 7. ^ Beegel (2000), 63–71
 8. ^ Mellow (1992), 21
 9. ^ Griffin (1985), 25
 10. ^ a b Meyers (1985), 19–23
 11. ^ "Star style and rules for writing". The Kansas City Star. KansasCity.com. Retrieved November 30, 2011.
 12. ^ Mellow (1992), 48–49
 13. ^ Meyers (1985), 27–31
 14. ^ Pizer (1986)
 15. ^ a b Mellow (1992), 57–60
 16. ^ Mellow (1992), 61
 17. ^ Desnoyers, 3
 18. ^ Meyers (1985), 37–42, 34
 19. ^ Meyers (1985), 37–42
 20. ^ Meyers (1985), 45–53
 21. ^ Reynolds (1998), 21
 22. ^ a b Meyers (1985), 56–58
 23. ^ a b c Kert (1983), 83–90
 24. ^ Oliver (1999), 139
 25. ^ a b c Baker (1972), 7
 26. ^ Meyers (1985), 60–62
 27. ^ a b Meyers (1985), 70–74
 28. ^ Mellow (1991), 8
 29. ^ Meyers (1985)
 30. ^ Mellow (1992), 308
 31. ^ a b Reynolds (2000), 28
 32. ^ Meyers (1985), 77–81
 33. ^ Meyers (1985), 82
 34. ^ Reynolds (2000), 24
 35. ^ Desnoyers, 5
 36. ^ Meyers (1985), 69–70
 37. ^ Baker (1972), 15–18
 38. ^ Meyers (1985), 126
 39. ^ Baker (1972), 34
 40. ^ Meyers (1985), 159–160
 41. ^ Baker (1972), 30–34
 42. ^ Meyers (1985), 117–119
 43. ^ Harrington, Mary (28 dhjetor 1946). "They Call Him Papa". New York Post Week-End Magazine. fq. 3. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Reprinted in Bruccoli, Matthew Joseph, red. (1986). Conversations with Ernest Hemingway. Literary conversations series. Univ. Press of Mississippi. fq. 42–45. ISBN 0-87805-273-9. ISSN 1555-7065. Marrë më 14 prill 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Richardson, Hadley (n.d.). "How Hemingway became Papa" (Audio segment (4 m 37s) from interview). Intervistuar nga Alice Hunt Sokoloff. Arkivuar nga origjinali (MP3) më 18 prill 2016. Marrë më 23 nëntor 2017. {{cite interview}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Published at Baker, Allie (28 qershor 2010). "How did Hemingway become Papa?". The Hemingway Project. Arkivuar nga origjinali më 2016-04-07. Marrë më 14 prill 2016. In this clip, Alice Sokoloff asks Hadley if she remembers how the name 'Papa' began, which was sometime during their years in Paris. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Nagel (1996), 89
 46. ^ Mellow (1992), 302
 47. ^ Meyers (1985), 192
 48. ^ Baker (1972), 82
 49. ^ Baker (1972), 43
 50. ^ Mellow (1992), 333
 51. ^ Mellow (1992), 338–340
 52. ^ Meyers (1985), 172
 53. ^ Meyers (1985), 173, 184
 54. ^ Mellow (1992), 348–353
 55. ^ Meyers (1985), 195
 56. ^ Long (1932), 2–3
 57. ^ Robinson (2005)
 58. ^ Meyers (1985), 204
 59. ^ Meyers (1985), 208
 60. ^ Mellow (1992), 367
 61. ^ qtd. in Meyers (1985), 210
 62. ^ Meyers (1985), 215
 63. ^ Mellow (1992), 378
 64. ^ Baker (1972), 144–145
 65. ^ Reynolds (2000), 31
 66. ^ Oliver (1999), 144
 67. ^ Meyers (1985), 222–227
 68. ^ Mellow (1992), 376–377
 69. ^ Mellow (1992), 424
 70. ^ a b Desnoyers, 9
 71. ^ Mellow (1992), 337–340
 72. ^ Meyers (1985), 280
 73. ^ Meyers (1985), 292
 74. ^ Mellow (1992), 488
 75. ^ Koch (2005), 87
 76. ^ Koch (2005), 164
 77. ^ Kert (1983), 287–295

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Ernest Hemingway – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shqip:

Anglisht:


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "shënim", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="shënim"/>