Jump to content

Idaho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Idaho
Shteti i Idahos
Nofka(t): 
The Gem State (zyrtare), The Potato State
Parimet: 
Esto perpetua (Latinisht për "Le të jetë e përhershme")
Himni: "Here We Have Idaho"
Harta e Shteteve të Bashkuara me Idaho të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Idaho të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëTerritori i Oregonit, Territori i Uashingtonit, Territori i Idahos
U pranua në Bashkim3 korrik 1890 (43-të)
Kryeqyteti
(dhe qyteti mě i madh)
Boise
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneBoise
Qeveria
 • GuvernatoriBrad Little (R)
 • Guvernatori togerJanice McGeachin (R)
LegjislaturaLegjislativi
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Përfaqësuesve
GjyqësoriGjykata e Lartë e Idahos
Senatorët amerikanMike Crapo (R)
Jim Risch (R)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA1. Russ Fulcher (R)
2. Mike Simpson (R) (lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej83.569 sq mi (216.443 km2)
 • Sipërfaqe tokësore83.570 sq mi (216.400 km2)
 • Sipërfaqe ujore926 sq mi (2.398 km2)  1.11%
Sipërfaqja vendi15th
Dimensionet
 • Gjatësia479 mi (771 km)
 • Gjerësia305 mi (491 km)
Lartësia mbidetare
5.000 ft (1.520 m)
Lartësia më e lartë12.662 ft (3.859 m)
Lartësia më e ulët713 ft (217 m)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej1.839.106
 • Vendi38-të
 • Dendësia21,6/sq mi (8,33/km2)
 • Dendësia vendi44th
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$52.225[2]
 • Të ardhurat vendi
31-të
Emri i banorëveIdahoan
Gjuha
 • Gjuha zyrtareAnglisht[3]
Zona kohore
primaryUTC−07:00 (Mountain)
 • Verës (DST)UTC−06:00 (MDT)
Idaho PanhandleUTC−08:00 (Paqësor)
 • Verës (DST)UTC−07:00 (PDT)
Shkurtesa USPS
ID
Kodi ISO 3166US-ID
Gjerësia gjeografike42° N to 49° N
Gjatësia gjeografike111°03′ W to 117°15′ W
Faqja zyrtarewww.idaho.gov

Idaho është një shtet federalShtetet të Bashkuara Perëndimore. Në veri, ajo ndan një pjesë të vogël të kufirit me provincën kanadezeKolumbisë Britanike. Kufizohet me shtetin Montana në verilindje, Wyoming në lindje, Nevada dhe Utah në jug dhe Washington dhe Oregon në perëndim. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit është Boise. Me një sipërfaqe prej 83,570 milje katrorë (216,400 km2), Idaho është shteti i 11-të më i madh për nga sipërfaqja tokësore, por me një popullsi prej rreth 1.8 milionë banorësh, renditet si i Lista e shteteve dhe territoreve të Shteteve të Bashkuara sipas popullsisë|13-ti më pak i populluar]] dhe i 7-ti më pak i populluar dendësisht nga 50 shtetet e SHBA-së.

Për mijëra vjet, dhe para kolonizimit evropian, Idaho ka qenë i banuar nga popuj vendas. Në fillim të shekullit të 19-të, Idaho konsiderohej si pjesë e Oregon Country, një zonë mosmarrëveshjesh midis Shteteve të Bashkuara dhe Perandorisë Britanike. Ai u bë zyrtarisht territor i SHBA-së me nënshkrimin e Traktatit të Oregonit të vitit 1846, por Territori i Idahos nuk u organizua deri në vitin 1863, në vend të kësaj u përfshi për periudha në Territorin e Oregonit dhe Territorin e Uashingtonit. Idaho u pranua përfundimisht në Bashkim më 3 korrik 1890, duke u bërë shteti i 43-të.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 21 tetor 2011.
  2. ^ "Median Annual Household Income". The Henry J. Kaiser Family Foundation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2016.
  3. ^ "Idaho Statutes (73-121)" (në anglisht). State of Idaho. 2017. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2017. Marrë më 7 dhjetor 2017.