Idaho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aidaho
Idaho
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Idaho.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Aidahos
Të dhëna kryesore
Kryeqyteti Boise njëkohësisht qyteti më i madh
Qeverisja
Guvernator C. L. "Butch" Otter
Senatorë Mike Crapo
Jim Risch
Sipërfaqja
Sipërfaqja 216.632 km2
Renditja në SHBA: i 14-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 1.595.728 banorë
Renditja në SHBA: i 39-ti
Dendësia 7.4 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Malore: UTC-7/-6
Pika më e lartë Humphreys Peak 3.582 m
Pika më e ulët Lumi Kolorado 22 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 3 korrik 1890
Renditja në SHBA: i 43-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.idaho.gov

Idaho është një Shtet Federal në veriperëndim të ShBA-ve. Kryeqyteti i Idaho është Boise.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Idaho ka kufij me Oregon, Washington, Nevada, Utah, Wyoming dhe Montana.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]