Mississippi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Misisipi
Mississippi
Ndërtesa e Parlamentit të Misisipit
Ndërtesa e Parlamentit të Misisipit
Flamuri i Misisipi
Stema zyrtare e Misisipi
Nicknames: 
The Magnolia State
Location of Misisipi
Popullsia
 • Gjithsej2,978,512
Faqja zyrtarewww.mississippi.gov

Mississippi është një nga 50 shtetet e SHBA-së. Mississippi ka 2 milionë e 980 mijë banorë dhe një sipërfaqe prej rreth 125.000 km². Kryeqyteti është Jackson.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]