Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhekson
Jackson
Qytet
Njohur si Crossroads of the South (Kryqëzimi i Jugut)
Motoja City with Soul (Qyteti me Shpirt)
noform
Qendra e Xhekson
Flamuri_figura
Vendndodhja
Xhekson is located in SHBA
Xhekson
Xhekson

Koordinatat: 32°17′56″V 90°11′5″P / 32.29889°V 90.18472°P / 32.29889; -90.18472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mississippi
Qarku Hinds, Madison, Rankin
Kryetari i Bashkisë Harvey Johnson, Jr.
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 276,7 km2
Lartësia 85 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 173.514 banorë
Dendësia 638.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1822
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 601, 769
Koordinatat 32° 17′ 56″ Veri

90° 11′ 5″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.jacksonms.gov

Jackson është kryeqyteti i shtetit MisisipiSHBA-së. I vendosur në jug të lumit Yazoo, ai konsiderohet të jetë kufiri jugor i Deltës së lumit Misisipi. Xhekson është qyteti më i populluar në Misisipi.

Popullsia e qytetit ka rënë nga 184.256 banorë në regjistrimin e vitit 2000, në 173.514 banorë në regjistrimin e vitit 2010.

Slogani aktual për qytetin është "Xhekson, Misisipi: Qyteti me Shpirt". Qyteti është emëruar pas Andrew Jackson, i cili ishte një gjeneral në kohën e emërtimit, por më vonë u bë president i Shteteve të Bashkuara.