Mississippi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Misisipi)
Jump to navigation Jump to search
Misisipi
Mississippi
Ndërtesa e Parlamentit të Misisipit
Ndërtesa e Parlamentit të Misisipit
Flag of Misisipi
Official seal of Misisipi
Nicknames: 
The Magnolia State
Location of Misisipi
Population
 • Total2,978,512
Websitewww.mississippi.gov

Mississippi është një nga 50 shtetet e SHBA-së. Mississippi ka 2 milionë e 980 mijë banorë dhe një sipërfaqe prej rreth 125.000 km². Kryeqyteti është Jackson.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]