Merilënd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merilënd
Maryland
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Maryland.svg
noform
Ndërtesa e parlamentit të Merilëndit
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Old Line State
Moto e shtetit Fatti maschii, parole femine
Kryeqyteti Annapolis
Qyteti më i madh Baltimore
Qeverisja
Guvernator Martin O'Malley
Senatorë Barbara Mikulski
Ben Cardin
Sipërfaqja
Sipërfaqja 32.133 km2
Renditja në SHBA: i 42-ti
Popullsia
Popullsia 5.828.289 banorë
Renditja në SHBA: i 19-ti
Dendësia 230 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Hoye-Crest 110 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 28 prill 1788
Renditja në SHBA: i 7-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.maryland.gov

Maryland (shqiptohet: Merilënd) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara, që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Ai kufizohet nga Virxhinia, Virxhinia Perëndimore, dhe Washington D.C. në jug dhe në perëndim, nga Pensilvania në veri dhe nga Delaware në lindje. Qyteti më i madh i shtetit është i Baltimore, dhe kryeqyteti i tij është Annapolis. Shteti e ka marrë emrin nga mbretëresha angleze e Francës Henrietta Maria.

Merilëndi është një nga trembëdhjetë kolonitë themeluese të Shteteve të Bashkuara. Ai njihet si vendlindja e lirisë fetare në Amerikë, kur u formua nga George Calvert në fillim të shekullit të 17-të si një strehë për katolikët e persekutuar nga Anglia. George Calvert ishte kryezoti i parë i Baltimore dhe pronari i parë anglez i kolonisë së atëhershëme të Merilëndit. Merilëndi ishte shteti i shtatë që ratifikoi Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara, dhe luajtur një rol të rëndësishëm në themelimin e Uashington DC, e cila u themelua në tokën e dhuruar nga shteti.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]