Annapolis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anapolis
Annapolis
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Anapolis is located in SHBA
Anapolis
Anapolis

Koordinatat: 38°58′22″V 76°30′4″P / 38.97278°V 76.50111°P / 38.97278; -76.50111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Maryland
Rrethi Anne Arundel
Kryetari i Bashkisë Joshua J. Cohen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.7 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 38.394 banorë
Dendësia 1.900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1649
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 21401-21405, 21409, 21411-21412
Prefiksi 410, 443
Koordinatat 38° 58′ 22″ Veri

76° 30′ 4″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.Annapolis.gov
Vendodhja e Anapolis në Merilënd

Annapolis është kryeqyteti i shtetit amerikan të Merilëndit, si dhe qendra e qarkut Anne Arundel.

Qyteti shërbeu si selia e Kongresit të Konfederatës (më parë Kongresi i Dytë Kontinental) dhe kryeqytet kombëtar i përkohshëm i Shteteve të Bashkuara në 1783-1784. Në atë kohë, Gjenerali Xhorxh Uashington erdhi para trupit të mbledhur në ndërtesën e Parlamentit të Shtetit të Merilëndit dhe dha dorëheqjen si Komandant i Ushtrisë Kontinentale. Një muaj më vonë, Kongresi ratifikoi Traktatin e Parisit në 1783, duke i dhënë fund Luftës Revolucionare Amerikane, dhe njohjen e pavarësisë s Shteteve të Bashkuara nga Britania e Madhe. Ndërtesa e Parlamentit të shtetit dhe bashkisë ishte gjithashtu vendi i Konventës së Anapolisit të vitit 1786, e cila i bëri thirrje Shteteve për të dërguar delegatë në Konventën Kushtetuese për vitin e ardhshëm në Filadelfia. Mbi 220 vjet më vonë, në vitin 2007 u mbajt Konferenca e Paqes e Anapolisit. Në Anapolis ndodhet Kolegji Saint John, i themeluar 1696, si dhe Akademia Detare e Shteteve të Bashkuara, themeluar 1845.