Baltimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baltimor
Baltimore
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Baltimor
Flamuri_figura
Vendndodhja
Baltimor is located in SHBA
Baltimor
Baltimor
Vendodhja e Baltimorit në SHBA

Baltimor is located in Merilënd
Baltimor
Baltimor
Vendodhja e Baltimorit në Merilënd

Koordinatat: 39°17′0″V 76°37′0″P / 39.28333°V 76.61667°P / 39.28333; -76.61667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Maryland
Qarku Qytet i pavarur
Kryetari i Bashkisë Stephanie C. Rawlings-Blake
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 238.4 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 621.342 banorë
Dendësia 2.962,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1729
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 410, 443
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Baltimore-Washington Thurgood Marshall
Koordinatat 39° 17′ 0″ Veri

76° 37′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.baltimorecity.gov

Baltimore është qyteti më i madh i shtetit MerilëndSHBA-së. Baltimore është qytet i pavarur.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]