Jump to content

Nevada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nevada
Shteti i Nevadës
Nofka(t): 
The Silver State (zyrtare);
The Sagebrush State; The Battle Born State
Parimet: 
All for Our Country
Himni: "Home Means Nevada"
Harta e Shteteve të Bashkuara me Nevada të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Nevada të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëTerritori i Nevadës, Territori i Utahut, Territori i Arizonës
U pranua në Bashkim31 tetor 1864 (36-të)
KryeqytetiCarson City
Qyteti më i madhLas Vegas
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneLugina e Las Vegasit
Qeveria
 • GuvernatoriSteve Sisolak (D)
 • Guvernatori togerLisa Cano Burkhead (D)
LegjislaturaLegjislatura e Nevadës
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtAsambleja
GjyqësoriGjykata e Lartë e Nevadës
Senatorët amerikanCatherine Cortez Masto (D)
Jacky Rosen (D)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA1: Dina Titus (D)
2: Mark Amodei (R)
3: Susie Lee (D)
4: Steven Horsford (D) (lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej110.577 sq mi (286.382 km2)
 • Sipërfaqe tokësore109.781,18 sq mi (284.332 km2)
 • Sipërfaqe ujore791 sq mi (2.048 km2)  0.72%
Sipërfaqja vendi7-të
Dimensionet
 • Gjatësia492 mi (787 km)
 • Gjerësia322 mi (519 km)
Lartësia mbidetare
5.500 ft (1.680 m)
Lartësia më e lartë13.147 ft (4.007,1 m)
Lartësia më e ulët481 ft (147 m)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej3.104.614
 • Vendi32-të
 • Dendësia26,8/sq mi (10,3/km2)
 • Dendësia vendi42-të
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$60.365[2]
 • Të ardhurat vendi
24-të
Emri i banorëveNevadan
Gjuha
 • Gjuha zyrtareS'ka
Zona kohore
pjesa më e madhe e shtetitUTC−08:00 (Paqësor)
 • Verës (DST)UTC−07:00 (PDT)
West WendoverUTC−07:00 (Mountain)
 • Verës (DST)UTC−06:00 (MDT)
Shkurtesa USPS
NV
Kodi ISO 3166US-NV
Shkurtesa tradicionaleNev.
Gjerësia gjeografike35° N to 42° N
Gjatësia gjeografike114° 2′ W to 120° W
Faqja zyrtarewww.nv.gov

Nevada është një shtet në pjesën perëndimore, të Shteteve të Bashkuara. Nevada është shteti i 7-të për nga sipërfaqja, i 35-ti për nga popullsia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Gati tri të katërtat e popullsisë së Nevadës jeton në Qarkun Klark, i cili përfshin zonën metropolitane Las Vegas-Paradise, ku ndodhen tre qytetet më të mëdha të shtetit.

Kryeqyteti i Nevadës është Carson City. Nevada njihet zyrtarisht si "Shteti i Argjendtë" për shkak të rëndësisë së argjendit në historinë dhe ekonominë e saj. Ajo njihet edhe si "Shteti i Lindur në Betejë", për shkak se ajo e fitoi shtetësinë gjatë Luftës Civile.

Nevada është kryesisht shkretëtirë dhe ka reshje të pakta, shumica e saj ndodhet në Great Basin (Ultësira e Madhe). Zonat në jug të Ultësirës së Madhe ndodhen brenda shkretëtirës Mojave, ndërsa Liqeni Tahoe dhe lugina Sierra Nevada në skajin perëndimor. Rreth 86% e tokës së shtetit menaxhohet nga juridiksione të ndryshme civile dhe ushtarake të qeverisë federale amerikane.

Para arritjes së europianëve, në tokën që tani është Nevada jetonin, amerikanët vendas të fiseve Paiute, Shoshone, dhe Washoe. Europianët e parë që mbërritën për të eksploruar rajonin ishin spanjollë. Ata e quajtën rajonin Nevada (vend me dëborë) për shkak të dëborës që kishte mbuluar malet në dimër. Zona u bë pjesë e Njësisë Administrative të Spanjës së Re, dhe u bë pjesë e Meksikës, kur ajo fitoi pavarësinë në 1821.

Shtetet e Bashkuara e aneksuan zonën në vitin 1848 pas fitores së tyre në Luftën Meksikano-Amerikane, dhe ajo u përfshi si pjesë e Territorit të Utah në 1850. Zbulimi i argjendit në Comstock Lode në vitin 1859 çoi në një bum të popullsisë, që u bë një shtysë për krijimi i Territorit të Nevadës jashtë Territorit të Utah në 1861. Nevada u bë shteti i 36-të më 31 tetor 1864, si i dyti nga dy shtetet që iu shtuan SHBA-së gjatë Luftës Civile (i pari ishte Virxhinia Perëndimore).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para vitit 1861[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meksika më 1824. Alta California përfshinte Nevadën e sotme

Francisco Garcés ishte evropiani i parë në zonë.[3] Nevada u aneksua si pjesë e Perandorisë Spanjolle në territorin veriperëndimor të Spanjës së Re. Administrativisht, zona e Nevadës ishte pjesë e Komandës së Përgjithshme të Provincave të Brendshme në Zëvendës Mbretërinë e Spanjës së Re. Nevada u bë pjesë e provincës Alta California (Kalifornia e Epërme) më 1804 kur Las Californias u nda. Me Luftën për Pavarësi Meksikane të fituar më 1821, provinca e Alta California u bë një territor (shtet) i Meksikës, me një popullsi të vogël. Jedediah Smith hyri në Luginën e Las Vegasit më 1827 dhe Peter Skene Ogden udhëtoi në lumin Humboldt më 1828. Kur Mormonët krijuan shtetin e Deseretit më 1847, ata pretenduan të gjithë Nevadën brenda Pellgut të Madh dhe pellgut ujëmbledhës të Kolorados. Ata themeluan gjithashtu vendbanimin e parë të bardhë në atë që është sot Nevada, Stacioni Mormon (Genoa e sotme), në 1851. Në qershor 1855, William Bringhurst dhe 29 shokët e tij misionarë mormonë nga Utah arritën në një vend në verilindje të qendrës së Las Vegasit dhe ndërtuan një fortesë prej qerpiçi prej 150 metrash katror, ​​struktura e parë e përhershme e ngritur në luginë, e cila mbeti nën kontrollin e Solt Lake City deri në dimrin e 1858-1859.

Si rezultat i Luftës Meksiko-Amerikane dhe Traktatit të Guadalupe Hidalgo, Meksika humbi përgjithmonë Alta California më 1848. Zonat e reja të fituara nga Shtetet e Bashkuara vazhduan të administroheshin si territore. Si pjesë e Mexican Cession (1848) dhe California Gold Rush pasuese që përdori Shtigjet e Emigrantëve nëpër zonë, zona e shtetit evoluoi fillimisht si pjesë e Territorit të Utahut, më pas Territorit të Nevadës (2 mars 1861; emëruar për Sierra Nevada).[4]

Skulpturë që përfaqëson një lokomotivë me avull, në Ely, Nevada. Lokomotivat e hershme luajtën një rol të rëndësishëm në industrinë minerare të Nevadës.

Zbulimi i parë i një depozite të madhe të mineralit të argjendit në SHBA ndodhi në Comstock Lode nën Virginia City, Nevada, në vitin 1859.

Ndarja nga Territori i Utahut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i Nevadës më 1861

Më 2 mars 1861, Territori i Nevadës u nda nga Territori i Utahut dhe mori emrin e tij aktual, të shkurtuar nga Sierra Nevada (spanjisht për "vargmalin e mbuluar me borë"). Kufiri jugor i vitit 1861 përkujtohet nga Nevada Historical Markers 57 dhe 58 në qarqet Lincoln dhe Nye.

Shtetësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë ditë para zgjedhjeve presidenciale të 1864, Nevada u bë në shteti i 36-të në Bashkim. Shtetësia u nxitua në datën e 31 tetorit për të ndihmuar në sigurimin e rizgjedhjes së Abraham Lincoln më 8 nëntor dhe dominimit republikan pas Luftës Civile në Kongres,[5] pasi ekonomia e bazuar në minierat e Nevadës e lidhi atë me Unionin më të industrializuar. Megjithatë, siç doli, Lincoln dhe republikanët fituan zgjedhjet me lehtësi dhe nuk kishin nevojë për ndihmën e Nevadës.

Nevada arritur kufijtë aktual të saj jugore më 5 maj 1866, kur thithen pjesë e PAH-Ute Qarkut në perëndim të Arizonës Territorit të lumit Kolorado, në thelb të gjithë sot Nevada jug paralele 37. Transferimit u shkaktua nga zbulimi i artë në zonë, dhe kjo ishte menduar nga zyrtarët se Nevada do të jetë më mirë në gjendje për të mbikëqyrur bum pritet popullsisë. Kjo zonë përfshin shumicën e asaj që është tani Clark County.

Nevada është një nga vetëm dy shtetet që zgjeroi ndjeshëm kufijtë e saj pas pranimit në Bashkim, me tjetrin Mizuri, i cili fitoi territor shtesë më 1837 për shkak të blerjes së Platte. Në vitin 1866 një pjesë tjetër e Territorit perëndimor të Utahut iu shtua Nevadës në pjesën lindore të shtetit, duke vendosur kufirin aktual lindor. Nevada arriti kufijtë e saj jugorë aktualë më 18 janar 1867, kur thithi pjesën e Qarkut Pah-UteTerritorin e Arizonës në perëndim të lumit Kolorado, në thelb të gjithë Nevadën e sotme në jug të paraleles së 37-të. Transferimi u nxit nga zbulimi i arit në zonë dhe zyrtarët menduan se Nevada do të ishte më në gjendje të mbikëqyrte bumin e pritshëm të popullsisë. Kjo zonë përfshin pjesën më të madhe të asaj që tani është Clark County dhe zona metropolitane e Las Vegasit.

Minierat i dhanë formë ekonomisë së Nevadës për shumë vite (shih Minierat e argjendit në Nevada). Kur Mark Twain jetoi në Nevada gjatë periudhës së përshkruar në Roughing It, miniera kishte çuar në një industri spekulimesh dhe pasurie të pamasë. Si minierat ashtu edhe popullsia ranë përkohësisht në fund të shekullit të 19-të. Megjithatë, goditja e pasur me argjend në Tonopah në vitin 1900, e ndjekur nga goditjet në Goldfield dhe Rhyolite, krijoi një bum të dytë të minierave në Nevada dhe popullsinë e Nevadës.

Lojërat dhe punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kumari i parregulluar ishte i zakonshëm në qytetet e hershme të minierave të Nevadës, por u shpall i jashtëligjshëm në vitin 1909 si pjesë e një kryqëzate mbarëkombëtare kundër lojërave të fatit. Për shkak të rënieve të mëvonshme të prodhimit të minierave dhe rënies së sektorit bujqësor gjatë Depresionit të Madh, Nevada legalizoi përsëri lojërat e fatit më 19 mars 1931, me miratim nga legjislativi. Nënshkrimi i guvernatorit Fred B. Balzar miratoi ligjet më liberale të divorcit në vend dhe lojërave të fatit të hapur. Reformat erdhën vetëm tetë ditë pasi qeveria federale prezantoi kontratën e ndërtimit prej 49 milionë dollarësh për Digën Boulder (tani Diga Hoover).[6]

Testimi bërthamor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nevada Test Site, 65 milje (105 km) në veriperëndim të qytetit Las Vegas, është themeluar më 11 janar 1951 për testimin e armëve bërthamore. Vendi është i përbërë nga përafërsisht 1.350 milje katrorë (3.500 km2) e shkretëtirës dhe terrenin malor. Testimi bërthamore në Nevada Test Site filloi me një bombë bërthamore prej 1 kilotone TNT (4.2 TJ) të hedhur në Frenchman Flat më 27 janar 1951. Testi i fundit atmosferik u krye më 17 korrik 1962 dhe testimi nëntokësor i armëve vazhdoi deri më 23 shtator 1992. Vendndodhja është i njohur për përqendrimin më të lartë të armëve bërthamore në SHBA.

Mbi 80% e sipërfaqes së shtetit është në pronësi të qeverisë federale. Arsyeja kryesore për këtë është se shtëpitë nuk lejoheshin në përmasa mjaft të mëdha për të qenë të zbatueshme në kushtet e thata që mbizotërojnë në të gjithë shkretëtirën Nevada. Në vend të kësaj, kolonët e hershëm do të strehonin tokën përreth një burimi uji dhe më pas kullosnin bagëtinë në tokën publike ngjitur, e cila është e padobishme për bujqësinë pa akses në ujë (ky model i fermës mbizotëron ende).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nevada është pothuajse tërësisht brenda Provincës Basin dhe Range dhe është e ndarë nga shumë vargmale malore veri-jug. Shumica e këtyre vargmaleve kanë lugina endoreike ndërmjet tyre.

Pjesa më e madhe e pjesës veriore të shtetit është brenda Bazenit të Madh, një shkretëtirë e butë që përjeton temperatura të nxehta në verë dhe temperatura të ftohta në dimër. Herë pas here, lagështia nga [[|Monsuni i Amerikës së Veriut|monsuni i Arizonës]] do të shkaktojë stuhi verore; Stuhitë e Paqësorit mund ta mbulojnë zonën me borë. Temperatura më e lartë e regjistruar e shtetit ishte 125 °F (52 °C) në Laughlin (lartësia 605 këmbë ose 184 metra) më 29 qershor 1994.[32] Temperatura më e ftohtë e regjistruar ishte -52 °F (−47 °C) e vendosur në San Jacinto në vitin 1972, në pjesën verilindore të shtetit.[32]

Lumi Humboldt përshkon shtetin nga lindja në perëndim në të gjithë pjesën veriore të shtetit, duke u derdhur në gropën Humboldt pranë Lovelock, një shtrat liqeni të shteruar. Disa lumenj rrjedhin nga Sierra Nevada në lindje, si lumenjtë Walker, Truckee dhe Carson.

Megjithatë, jo e gjithë Nevada është brenda Ultësirës së Madhe. Degë të lumit Snake rrjedhin në veriun e largët, ndërsa lumi Kolorado, i cili formon një pjesë të madhe të kufirit me Arizonën, rrjedh në Nevadën jugore.

Vargjet malore, disa prej të cilave kanë maja mbi 4.000m mbi nivelin e detit, mbajne pyje të gjelbër mbi fushat e shkretëtirës, duke krijuar ishuj qielli për specie karakteristike për zonën. Luginat janë shpesh jo më ulët se 900m lartësi dhe disa në Nevadën qendrore janë mbi 1800m.

Një e treta jugore e shtetit, ku ndodhet Las Vegas, është brenda shkretëtirës Mojave. Zona ka më pak shi në dimër, por është më afër Monsunit të Arizonës në verë. Terreni është më i ulët, kryesisht nën 1.200m, duke krijuar kushtet për ditë të nxehta në verë dhe netë të ftohta në dimër.

Nevada dhe Kalifornia kanë deri tani linjë diagonale të gjatë (në lidhje me drejtimet e horizontit), si një kufi i shtetit në pak më shumë se 400 milje (640 km). Kjo vijë fillon në Lake Tahoe gati 4 milje (6 km) në det të hapur (në drejtim të kufirit), dhe vazhdon të lumit Kolorado ku Nevada, California, Arizona dhe kufijtë merge 12 milje (19 km), në jugperëndim të Urës Laughlin.

Gamën më të madhe malore në pjesën jugore të shtetit është vargmali Spring, vetëm në perëndim të Las Vegas. Pika më e ulët e shtetit është përgjatë lumit Kolorado, në jug të Laughlin.

Nevada ka 172 majat malore me 2.000 ft (609m) e ngritje. Nevada renditet e dyta në SHBA, pas Alaskës, dhe përpara Kalifornisë, Montanës, dhe Uashingtonit. Kjo e bën Nevada "Më malore shtetit" në vend, të paktën me këtë masë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nevada është i përbërë nga më së shumti shkretëtirë dhe rajone semiarid klimatike, temperaturat verore ditë nganjëherë mund të rriten të larta deri në 115 ° F (46 ° C) dhe temperaturat e dimrit natë mund të arrijë sa më të ulët në 10 ° F (-12 ° C). Sezonin e dimrit në pjesën jugore të shtetit, megjithatë, ka tendencë të jetë me kohëzgjatje të shkurtër dhe të butë. Shumica e pjesëve Nevada marrë reshje të pakta gjatë vitit. Shpatet e shiu bie më në anën e era (lindje dhe verilindje) e Range Sierra Nevada. Reshjet vjetore mesatare në vit është rreth 7 inç (18 cm); wettest marrë pjesë rreth 40 inç (102 cm).

Las Vegas: arrijë ditën e Verës mesatarisht 94-104 gradë, dhe lows natë verore mesatare 69-77 gradë. Arrijë ditën e Dimrit 57-69 shkallë mesatare, dhe lows natë e dimrit mesatarisht 37-47 gradë.

Reno: arrijë ditën e Verës mesatare 81-91 gradë, dhe lows natë verore mesatare 43-51 gradë. Arrijë ditën e Dimrit 45-57 shkallë mesatare, dhe lows natë e dimrit mesatarisht 20-29 gradë.

Elko: arrijë ditën e Verës mesatare 78-89 gradë, dhe lows natë verore mesatare 38-48 gradë. Arrijë ditën e Dimrit 37-51 shkallë mesatare, dhe lows natë e dimrit mesatarisht 13-26 gradë.

Bimësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nevada është bërë më së shumti deri të rajoneve të vegjetacionit shkretëtirë, të cilat përfshijnë impiantet si kullosa të shkurtër, shkurre e ulët, cacti, dhe shkurre si pemëve si mesquite.

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nevada është e ndarë në juridiksione politike të caktuara si qarqe. Carson City është zyrtarisht një komunë të konsoliduar, por, për shumë qëllime sipas ligjit të shtetit ajo konsiderohet të jetë një qark. Që nga 1919 ka qenë 17 qarqeve në shtet, duke filluar nga 146 për 18.159 kilometra katrorë (378 për 47.032 km ²). Në 1969 u shpërnda Ormsby Qarkut dhe Komuna e konsoliduar të Carson City u krijua nga Legjislativit në bashkëpunimin e saj me vendin-terminous kufijtë e vjetër të Ormsby County.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Byrosë 2007 vlerësim të regjistrimit, Nevada ka një popullsi të llogaritur prej 2.565.382 që është një rritje prej 92.909, ose 3,5%, nga viti para dhe një rritje prej 516.550, apo 20,8%, që nga viti 2000. Kjo përfshin një rritje e natyrshme që nga regjistrimi i fundit i 81.661 njerëzve (që është 170.451 lindje minus 88.790 vdekje) dhe një rritje për shkak të migracionit neto prej 337.043 njerëz në shtet. Emigracioni nga jashtë Shteteve të Bashkuara ka rezultuar në një rritje neto prej 66.098 njerëz, dhe migrimi brenda vendit prodhuar një rritje neto prej 270.945 njerëz. Sipas regjistrimit 2006 vlerësim, Nevada është shtet tetë rritje më të shpejtë në vend. [9]

Qendra e popullsisë së është e vendosur në Nevada County Nye jugore. [10] Në këtë vend, qytet painkorporuara e Pahrump, ndodhet 60 milje (97 km), në perëndim të Las Vegas në linjë shtetit Kaliforni, është rritur 26 herë në madhësi nga 1980-2000. Në vitin 2006, qyteti mund të ketë mbi 50.000 banorë të përhershëm. Las Vegas ishte qyteti më të shpejtë të Amerikës rritet dhe zona metropolitane 1960-2000, por është rritur nga një grykë malore e 100 njerëzve në vitin 1900 në 10,000 nga 100,000 nga 1950 të 1970 të ketë 2.5 milionë në zonën metro sot.

Sipas regjistrimit të vlerësimeve të shpërndarjes racor ishte si vijon: 65% e Bardhë amerikane, 7,1% afrikano-amerikan, 6%-aziatike Amerikan (vlerësimet vendosur ato në 10%), të tjerë 2% (American Indians dhe Pacific Islanders) dhe e mbetur 20 % ishin Hispanics ose Latinos e çdo race.

Një numër të madh të banorëve të reja të shtetit burojnë nga Kalifornia, që çoi disa vendasit të mendojnë se shteti i tyre po "Californicated". [11] Nevada ka një popullsi të konsiderueshme Baske prejardhja. Në Dagllas dhe Pershing Njësitë administrative, një shumicë e banorëve janë me origjinë meksikane me Clark County (Las Vegas) në shtëpi që në mbi 200.000 amerikanët meksikan vetëm; Nye Qarkut dhe Humboldt County kanë një shumicë e gjermanëve dhe Washoe County ka shumë origjinë irlandez. Las Vegas është shtëpia e të shpejtë në rritje të komuniteteve etnike si Scandinavians, italianë, polakë, amerikanë hebrenj dhe armenë.

Kryesisht afrikan-amerikan i seksioneve Las Vegas ( "Meadows") dhe Reno mund të gjendet. Shumë banorë aktual afrikano-amerikan Nevadans janë transplantuar rishtas nga Kalifornia, Midwest, ose Bregdetin Lindor. Megjithatë, punësimi në forcat e armatosura amerikane, hotelet dhe shërbimet e brendshme tërhequr amerikanët i zi qysh 1950.

Që Gold Rush Kaliforni Vitet 1850 e solli mijëra minatorë kinezë të qarkut Washoe, aziatike amerikanë jetonin në shtet. Ata u pasuan nga disa qindra punëtorë ferme të Japonisë në fund të 1800s. Nga fundi i shekullit të 20, shumë emigrantë nga Kina, Japonia, Korea, Filipinet dhe kohët e fundit nga India dhe Vietnami, erdhi në zonën metropolitane Las Vegas. Qyteti ka tani një nga më pjellor Amerikës-aziatike komunitetet amerikane, me një zonë kryesisht kineze dhe Taiwanese njohur si "lagje e kinezëve në perëndim" të I-15 nga burimi malor Bulevardi, dhe një "Asiatown" qendër tregtare për klientët aziatike të vendosura në Charleston Avenue / Paradise Blv.

Sipas regjistrimit 2000 SHBA, 16,19% e popullsisë Nevada të moshës 5 dhe më të vjetër flasin spanjisht në shtëpi, ndërsa 1,59% flasin Tagalogisht [1] dhe 1% flasin gjuhë kineze, shumica e atyre që nuk flasin anglisht në shtëpi, jetojnë në etnik pjesët e Qendrore Las Vegas. [citim i duhur]

6,8% e popullsisë së shtetit ishin raportuar si nën 5, 26.3% nën 18 vjeç dhe 13.6% ishin 65 apo më të vjetër. Femrat e përbërë rreth 50,7% të popullsisë. Si rezultat i rritjes së shpejtë të popullsisë, Nevada ka një përqindje më të lartë të banorëve të lindur jashtë shtetit se kudo tjetër në gjithë vendin. Las Vegas ishte një destinacion kryesor për emigrantë nga Azia Jugore dhe Amerikën Latine duke kërkuar punë në industri dhe mikpritjen e lojrave gjatë viteve 1990 dhe 2000s, por bujqësia dhe ndërtimi është punëdhënësi më i madh i punës emigrant.

Nga rreth 1940 deri në vitin 2003, Nevada ka rritjen më të shpejtë të shteteve në përqindje SHBA-urtë. Ndërmjet viteve 1990 dhe 2000, popullsia e Nevada u rrit 66,3%, ndërsa popullsia SHBA u rrit 13,1%. Mbi dy të tretat e popullsisë së shtetit të jetojnë në zonën metropolitane Las Vegas.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyra e Ekonomike vlerëson se produkti i përgjithshëm Analiza Nevada të shteteve në vitin 2007 ishte $ 127 miliard dollarë. Fusha Resort si Las Vegas, Reno, Liqeni Tahoe, dhe Laughlin tërheqë vizitorë nga e gjithë kombit dhe botës. Shtetit për frymë të ardhurat personale në vitin 2007 ishte 39.853 $, gjashtëmbëdhjetë nivelit të lartë në vend. [14] rezultatet e tij bujqësore janë kafshët, sanë, alfalfa, produkte qumështi, onions, dhe patate. Rezultatet e saj industriale janë të turizmit, minierave, makineri, shtypjen dhe botuese, përpunimin e ushqimit, dhe pajisjet elektrike. Prostitucioni është legal në disa pjesë të Nevada në formën e bordellove, por vetëm vendet me popullsi nën 400.000 banorë kanë mundësi të ligjshme atë. Nga vendet që mund ta ligjëroj atë, ata mund të zgjedhin të dëboj nga ajo nëse ata dëshirojnë, si disa kanë. Prostitucioni është i paligjshëm dhe shkelësve të ndiqen penalisht në Clark County (që përmban Las Vegas), Washoe County (që përmban Reno), dhe disa vendeve të tjera rreth shtetit.

Në pjesë të shtetit jashtë Las Vegas dhe zonat metropolitane Reno, minierave dhe kafshët Fermë janë aktivitetet kryesore ekonomike. Me vlerë, ari është deri tani më të rëndësishme minerale minuar. Në vitin 2004, 6.8 milion ounces ari me vlerë $ 2.84 billion u minuar në Nevada, dhe shtetit zinin 8.7% të prodhimit botëror të arta (Gold parë minerare në Nevada). Argjendi është një e dytë e largët, me 10.3 milionë ounces me vlerë prej 69 million minuar në 2004 (shih minerare Silver në Nevada). [15] mineralet e tjera minuar në Nevada përfshijnë agregatëve të ndërtimit, bakri, gips, diatomite dhe litium. Pavarësisht nga depozitat e saj të pasur, kostoja e minierave në Nevada është përgjithësisht e lartë, dhe prodhimi është shumë e ndjeshme të çmimeve të mallrave botë.

Që nga 1 janar 2006 ka qenë rreth 500.000 kreu i bagëtisë dhe 70.000 kokë e deleve në Nevada. [16] Shumica e këtyre kafshëve në kërkim rangeland në verë, me ushqim shtesë në dimër. Viçat janë dërguar në përgjithësi për të jashtë-e-feedlots shtetit në vjeshtë të majme për tregun. Mbi 90% e 484,000 akra Nevada's (1.960 km2) e tokës bujqësore është përdorur për të rritet bari, kryesisht alfalfa, për ushqimin e kafshëve. Informacione të tjera: Nevada nga vende të ardhurat për kokë banori

Nevada është gjithashtu një nga vetëm disa shtete pa tatimit mbi të ardhurat personale dhe tatimi mbi të ardhurat jo.

Shitjes e shtetit të taksave në Nevada është e ndryshueshme në varësi qarkut. Norma minimale gjithë vendin tatimore është 6,85%, me pesë vendet Elko, Esmeralda, Eureka, Humboldt, dhe minerale akuzuar këtë sasi minimale. Të gjitha vendet e tjera të vlerësuar tatimeve të ndryshme zgjedhje, duke e bërë shtetin e kombinuar / shitjet e qarkut taksat normë në një qark të lartë sa 8,1%, që është shumë i ngarkuar në qarkun Clark. Taksa e shitjes në qarqet e tjera të mëdha: Carson ne 7,475%, Washoe në 7,725%. Duhet të theksohet se minimale e shitjes Nevada norma e taksës ndryshuar më 1 korrik 2009. [17]

Nevada ka nga shumë dhoma më e hotelit për frymë në Shtetet e Bashkuara. Sipas Hotel Strehimi Shoqata Amerikane dhe ka pasur 187.301 dhoma në 584 hotele (nga 15 ose më shumë dhoma). Shtetit është renditur vetëm nën CA, TX, FL, NY dhe në numrin e përgjithshëm të dhomave, por ato shtete kanë popullsi shumë më të mëdha. Nevada ka një dhomë hoteli për çdo 14 banorë, tani nën mesataren kombëtare prej një dhomë hoteli për 67 banorët

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tren Kaliforni Amtrak e fllad përdor origjinal linjë transkontinental Paqësor Bashkimit hekurudhor në shërbim të përditshme nga Çikago për të Emeryville, Kaliforni shërbejnë Elko, Winnemucca, shkakton, dhe Reno. Amtrak Thruway Motorcoaches gjithashtu të sigurojë që lidh shërbim nga Las Vegas të trenat në Gjilpër, California, Los Angeles, dhe Bakersfield, Kaliforni, dhe nga Stateline, Nevada, në Sacramento, Kaliforni.

Bashkimi Paqësor hekurudhore ka disa hekurudhat në veri dhe në jug. Greyhound Lines ofron disa shërbime të autobusëve. US Route 50, i njohur edhe si "Rruga Loneliest në Amerikë."

Ndërshtetëror 15 kalon nëpër maja jugore e shtetit, duke shërbyer në Las Vegas dhe komunitetet e tjera. I-215 dhe të nxisë I-515 rrugë të shërbejë gjithashtu zonën metropolitane Las Vegas. Ndërshtetëror 80 kalon nëpër pjesën veriore të Nevada, afërsisht pas rrugën e lumit Humboldt nga Utah në lindje dhe perëndim duke kaluar përmes Reno dhe në Kaliforni. Ai ka një rrugë të nxisë, I-580. Nevada gjithashtu është shërbyer nga disa autostrada federale: SHBA 6, US 50, SHBA 93, 95 i SHBA dhe SHBA 395. Ka gjithashtu 189 shtetit Nevada autostrada. Nevada është një nga disa shtete në SHBA që nuk kanë një autostradë e vazhdueshme ndër-shtetëror, që lidh dy qendrat e mëdha të popullsisë. Edhe jo-autostrada ndërshtetëror federal nuk janë puqur në mes zonës Las Vegas dhe zona Reno, edhe pse ata janë të shënuara edhe nga shenjat që tregon se ku të drejtohem.

Shtetit është një nga vetëm disa në vend që të lejojë gjysmë-rimorkio me tre kamionë trailers-çfarë mund të quhet një "tren rrugën" në Australi. Megjithatë, versionet amerikane janë zakonisht më të vogla, pjesërisht sepse ata duhet të ngjiten dhe të zbresin në mënyrë të drejtë disa mal të pjerrta kalon.

Qytetarët Area Transit (CAT) është sistemi publik të tranzitit në zonën metropolitane Las Vegas. Agjencia është agjencia më e madhe të tranzitit në shtet dhe vepron një rrjet të shërbimit të autobusëve nëpër luginën Las Vegas, duke përfshirë përdorimin e autobusëve me dy-tri feta në Las Vegas Strip dhe disa rrugëve të largëta. RTC RIDE vepron një sistem i autobusit shërbimit tranzit lokal gjatë Reno-ndez zonë metropolitane. Sistemeve të tjera të tranzitit në gjendje të përfshijë JAC Carson qytetit. Shumica e vendeve të tjera të shtetit nuk kanë transport publik në të gjitha.

Përveç kësaj, një hekurudhë me një shinë katër milje sistemi siguron transportin publik në zonën Las Vegas. Las Vegas linjë shërbimeve hekurudhë me një shinë pronat e disa kazino dhe Las Vegas Konventës Qendra për pjesën lindore të Rripit të Las Vegas, duke Parajsa pranë rrugës, me një shtrirje të mundshme në të ardhmen McCarran Aeroporti Ndërkombëtar. Disa hotele të kandidojë edhe linjat e tyre hekurudhë me një shinë mes njëri-tjetrit, të cilat janë tipike bllokon disa në gjatësi.

McCarran Aeroportit Ndërkombëtar të në Las Vegas është një nga aeroportet i ngarkuar në popull. [Redakto] Reno-Tahoe Aeroporti Ndërkombëtar (i njohur më parë si karambol Reno Aeroportit Ndërkombëtar) është aeroporti tjera të mëdha në shtet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 24 tetor 2011.
  2. ^ "United States Median Household Income". United States Census Bureau (në anglisht). United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2021. Marrë më 27 prill 2021.
  3. ^ "Explorers and Settlers in Nevada" (PDF) (në anglisht). Washoe County School District. fq. 2. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 20 maj 2010.
  4. ^ "Online Etymology Dictionary" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 20 maj 2010.
  5. ^ Rocha Guy, Historical Myth a Month: Why Did Nevada Become A State? Arkivuar 13 janar 2008 tek Wayback Machine
  6. ^ Moe, Al W. Nevada's Golden Age of Gambling, Puget Sound Books Arkivuar 13 mars 2020 tek Wayback Machine, 2002, p. 18