Jump to content

Las Vegas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Las Vegas
Las Vegas
Qytet
Nofkat: 
"Vegas", "Qyteti i dritave", "Kryeqyteti botërorr i lojrave të fatit"
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 603,488
Emri i banorëveLasveganë
{{{postal_code_type}}}
89500-89599
Faqja zyrtarewww.lasvegasnevada.gov

Las Vegas zyrtarisht Qyteti i Las Vegasit dhe shpesh i njohur thjesht Vegas, është një qytet në Shtetet e Bashkuara, qyteti më i populluar në shtetin e Nevadas dhe selia e qarkut Clark. Las Vegas është një qytet i madh turistik i njohur ndërkombëtarisht, kryesisht për lojërat e fatit, dyqanet, restorantet dhe jetën e natës dhe është qendra kryesore financiare dhe kulturore për Nevadën jugore.

Qyteti e konsideron veten si Kryeqyteti Argëtues i botës, dhe është i famshëm për hotelet-kazino të mëdhenj dhe argëtimet në to. Las Vegas është një qytet në rritje për familje dhe pensionistë. Ai është qyteti i 29-të më i populluar në Shtetet e Bashkuara, me një popullsi prej 603.488 në vitin 2013 sipas Vlerësimit të Zyrës së Shteteve të Bashkuara. Qyteti është një nga tre destinacionet kryesore në Shtetet e Bashkuara për konventa, biznese, dhe takime dhe është një nga qytetet e mëdhenj më të pasur në SHBA.

image_skyline nga Vegas

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti   Numri i banorëve
1920. 2.304
1930. 5.165
1940. 8,422
1950. 24.624
1960. 64.405
1970. 125.787
1980. 164.674
1990. 258.295
2000. 478.434
2006. 552.539

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Las Vegas – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]