Las Vegas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Las Vegas
Las Vegas
Qytet
Njohur si "Vegas", "Qyteti i dritave", "Kryeqyteti botërorr i lojrave të fatit"
Flamuri_figura
Flamuri i Las Vegas
Vendndodhja
Las Vegas is located in SHBA
Las Vegas
Las Vegas
Vendodhja e Las Vegasit në SHBA

Las Vegas is located in Nevada
Las Vegas
Las Vegas
Vendodhja e Las Vegasit në Nevada

Koordinatat: 36°10′30″V 115°08′11″P / 36.17500°V 115.13639°P / 36.17500; -115.13639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nevada
Qarku Clark
Kryetari i Bashkisë Carolyn Goodman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 352 km2
Lartësia 610 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 603.488 banorë
Dendësia 1.714,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 15 maj 1905
Vendasit Lasveganë
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 89500-89599
Prefiksi 775
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Reno-Tahoe
Koordinatat 36° 10′ 30″ Veri

115° 08′ 11″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.lasvegasnevada.gov

Las Vegas zyrtarisht Qyteti i Las Vegasit dhe shpesh i njohur thjesht Vegas, është një qytet në Shtetet e Bashkuara, qyteti më i populluar në shtetin e Nevadas dhe selia e qarkut Clark. Las Vegas është një qytet i madh turistik i njohur ndërkombëtarisht, kryesisht për lojërat e fatit, dyqanet, restorantet dhe jetën e natës dhe është qendra kryesore financiare dhe kulturore për Nevadën jugore.

Qyteti e konsideron veten si Kryeqyteti Argëtues i botës, dhe është i famshëm për hotelet-kazino të mëdhenj dhe argëtimet në to. Las Vegas është një qytet në rritje për familje dhe pensionistë. Ai është qyteti i 29-të më i populluar në Shtetet e Bashkuara, me një popullsi prej 603.488 në vitin 2013 sipas Vlerësimit të Zyrës së Shteteve të Bashkuara. Qyteti është një nga tre destinacionet kryesore në Shtetet e Bashkuara për konventa, biznese, dhe takime dhe është një nga qytetet e mëdhenj më të pasur në SHBA.

Pamje nga Vegas

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti   Numri i banorëve
1920. 2.304
1930. 5.165
1940. 8,422
1950. 24.624
1960. 64.405
1970. 125.787
1980. 164.674
1990. 258.295
2000. 478.434
2006. 552.539

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Las Vegas – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]