Mizuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mizuri
Missouri
Ndërtesa e Parlamentit të Mizurit
Ndërtesa e Parlamentit të Mizurit
Flamuri i Mizuri
Stema zyrtare e Mizuri
Nicknames: 
The Show Me State
Location of Mizuri
Popullsia
 • Total6,021,988
Faqja zyrtarewww.mo.gov

Missouri (shqiptohet: mizuri) është një shtet në rajonin Midwest të Shteteve të Bashkuara i kufizuar nga Iowa, Illinois, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Oklahoma, Kansas dhe Nebraska. Mizuri është shteti i 18-të më i populluar me një popullsi prej 5.911.605 llogaritur në 2008. Ai përfshin 114 qarqe dhe një qytet i pavarur. Kryeqytet i Mizurit është Jefferson City. Katër zonat më të mëdha urbane janë Kolumbia, Kansas City, St. Louis, dhe Springfield. Mizuri u mor fillimisht nga Franca, si pjesë e Blerjes së Louisianës dhe u përcaktua si Territori i Mizourit. Një pjesë e Territorit të Mizurit u pranua në bashkimin shtetëror si shteti i 24-t më 10 gusht 1821. Mizuri pasqyron përbërjen demografike, ekonomike dhe politike të vendit me një përzierje të kulturës urbane dhe rurale. Ai i ka të dyja influencat kulturore Midwestern dhe Jugore, duke pasqyruar historinë e tij si një shtet kufitar. Gjeografia e Mizurit është shumë e larmishme. Pjesa veriore e shtetit shtrihet në fusha, ndërsa pjesa jugore shtrihet në Malet Ozark, me lumin Misuri që i ndan të dyja pjesët. Bashkimi i lumenjve Misisipi dhe Misuri gjendet afër St Louis.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mizuri kufizohet në veri nga Iowa, në lindje, nëpërmjet lumit Misisipi, nga Illinois, Kentaki dhe Tenesi, në jug nga Arkansas, dhe në perëndim nga Oklahoma, Kansas, dhe Nebraska. Dy lumenjtë më të mëdhenj të Mizurit janë Misisipi, i cili përcakton kufirin lindor të shtetit, dhe lumi Mizuri, që rrjedh nga perëndimi në lindje përmes shtetit, duke lidhur kështu dy qytetet më të mëdha, Kansas City dhe St. Louis.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.