Jefferson City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xheferson Siti
Qytet
Vendndodhja
Xheferson Siti is located in SHBA
Xheferson Siti
Xheferson Siti

Koordinatat: 38°34′36″V 92°10′25″P / 38.57667°V 92.17361°P / 38.57667; -92.17361

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mizuri
Qarku Callaway, Cole
Kryetari i Bashkisë Eric J. Struemph
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97,33 km2
Lartësia 192 m (m.n.d.)
Dendësia 462.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 573
Koordinatat 38° 34′ 36″ Veri

92° 10′ 25″ Perëndim

Vendodhja e Xheferson Sitit në Mizuri


Xheferson Siti (anglisht: Jefferson City) është kryeqyteti i shtetit amerikan të Mizurit dhe selia e qarkut Cole. Sipas regjistrimit të viti 2010, popullsia e Xheferson Sitit ishte 43.079 banorë. Jefferson City u emërua sipas Tomas Xheferson, presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.