Kansas City (Missouri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kanzas Siti
Kansas City
Qytet
Njohur si KC
noform
Pamje nga Kanzas Siti.
Flamuri_figura
Vendndodhja
Kanzas Siti is located in SHBA
Kanzas Siti
Kanzas Siti
Vendodhja e Kanzas Sitit në SHBA

Kanzas Siti is located in Mizuri
Kanzas Siti
Kanzas Siti
Vendodhja e Kanzas Sitit në Mizuri

Koordinatat: 39°5′59″V 94°34′42″P / 39.09972°V 94.57833°P / 39.09972; -94.57833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Missouri
Qarku Jackson, Clay, Platte (Missouri), Cass
Kryetari i Bashkisë Sly James
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 826,28 km2
Lartësia 277 m (m.n.d.)
Popullsia 470.800 banorë
Dendësia 569,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 28 mars 1853
Vendasit Kanzas sitianë
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 816, 975
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i Kanzas Sitit (MCI)
Koordinatat 39° 5′ 59″ Veri

94° 34′ 42″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.kcmo.org
Vendodhja e Kanzas Sitit në Mizuri

Kansas City, ose KC, është qyteti më i madh në shtetin e Mizurit dhe qyteti i 37-të në Shtetet e Bashkuara. Kanzas Siti u themelua në vitin 1830 si një port i lumit Mizuri në bashkimin e tij me Lumin Kanzas që vjen nga perëndimi. Fillimisht u quajt thjesht Kanzas sipas lumit, por me themelimin e Territorit të Kanzasit në vitin 1854 u quajt Kansas City për tu mos ngatërruar me të.