Ajoua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Iowa)
Jump to navigation Jump to search
Aiova
Iowa
Ndërtesa e Parlamentit të Aiovës
Ndërtesa e Parlamentit të Aiovës
Flamuri i Aiova
Stema zyrtare e Aiova
Nicknames: 
Shteti Syri i Fajkoit (The Hawkeye State)
Location of Aiova
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 3,074,186
Faqja zyrtarewww.iowa.gov

Iowa (shqiptohet: Ajoua ose Aiova) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Iowa iu bashkua SHBA-së më 28 dhjetor 1846. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është Des Moines (De Moine). Iowa kufizohet nga Wisconsin dhe Illinois në lindje, Mizuri në jug, Nebraska dhe Dakota e Jugut në perëndim, dhe Minesota në veri. Ai është i vetmi shtet në SHBA, që kufijtë lindorë dhe perëndimorë i ka të formuar nga lumenj, Lumi Mississipi në Lindje dhe Lumi Missouri dhe Lumi Big Sioux në perëndim.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iowa kufizohet në veri me Minesotën, në perëndim me Nebraskën dhe Dakotën e Jugut, në jug me Mizurin, dhe në lindje me Wisconsin dhe Illinois.

Iowa ka 99 qarqe, por 100 qendra qarku sepse Qarku Lee ka dy qendra. Kryeqyteti i shtetit, Des Moines, ndodhet në Qarkun Polk.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të mëdha të Iowa-s janë: Des Moines, Cedar Rapids, Davenport, Sioux City, Iowa City.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]