Des Moines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
De Moin
Anglisht : Des Moines
Qytet
Njohur si Hartfordi i Perëndimit
noform
801 Grand (Grup Financiar Kryesor), Qendra Botanike e De Moines, Ura Kruidenier Trail, dhe Godina e Parlamentit të Ajovësova
Vendndodhja
De Moin is located in SHBA
De Moin
De Moin

Koordinatat: 41°35′27″V 93°37′15″P / 41.59083°V 93.62083°P / 41.59083; -93.62083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Iowa
Qarku Polk
Kryetari i Bashkisë Frank Cownie
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 213.93 km2
Lartësia 291 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 203.433 banorë
Dendësia 971.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1843
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 50301, 50340, 50310
Prefiksi 515
Koordinatat 41° 35′ 27″ Veri

93° 37′ 15″ Perëndim

Des Moines (shqiptohet "De Moin") është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit IowaSHBA-së dhe qendra e Rrethit Polk.