Flamuri i Francës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Francës

Flamuri kombëtar i Francës, i njohur në gjuhën frëne si drapeau tricolore, drapeau bleu-blanc-rouge, drapeau français dhe le tricolore është një flamur tringhyrësh me tri kolona vertikale, e kaltër, e bardhë dhe e kuqe.

gjuhën angleze njihet si French tricolour ose tricolour, që në shqip do të thotë Tringjyrshi Francez.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]