Jump to content

Flamuri i Guernsey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Guernsey
Simboli civil

Flamuri i Guernsey u adoptua më 1985 dhe përbëhet nga një kryq i kuq i Shë. Gjergjit me një kryq të arit brenda tij. Ky ndryshim u inkurajua nga ngatërrimi që bëhej shpesh konkurruesve nga Guernsey dhe Anglia për shkak se përdornin flamurin e njëjtë[1]. Flamuri u dizajnua nga "Komiteti Investigues i Flamurit të Guernsey". Kryqi i arit pasqyron William I të Normandisë, i cili besohet që kishte një kryq të tillë në Betejën e Hastingut, që ia kishte dhënë Papa Aleksandri II[2].

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Le Conte, David, Designing the Flag, Review of the Guernsey Society, Spring 1996, Vol LII No 1
  2. ^ Nicolls, Bruce, A New Flag for Guernsey, Review of the Guernsey Society, Winter 1985, Vol XLI No 3