Jump to content

Normandia

Coordinates: 48°53′N 0°10′E / 48.88°N 0.17°E / 48.88; 0.17
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Normandia
Normandie (French)
Normaundie (language?)
Rajon gjeografik
Port artificial në Arromanches-les-Bains
Port artificial në Arromanches-les-Bains
Flamuri i Normandia
Stema Normandia
Vendndodhja dhe shtrirja e Normandisë
Vendndodhja dhe shtrirja e Normandisë
Koordinatat: 48°53′N 0°10′E / 48.88°N 0.17°E / 48.88; 0.17
Shteti France
Stampa:Country data Bailiwick of Guernsey[note 1]
Stampa:Country data Jersey[note 1]
KryeqytetetCaen
Rouen
Saint Helier
Saint Peter Port
Departmentet e Francës dhe Zotërimet e Kurorës Britanike
Sipërfaqja
 • Gjithsej30.627 km2 (11.825 sq mi)
Popullsia
 (2017)
 • Gjithsej3.499.280
 • Dendësia011/km2 (030/sq mi)
Emri i banorëveNorman[1]
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
UTC+00:00 (GMT)
 • Verës (DST)UTC+01:00 (BST)
Faqja zyrtarewww.normandie.fr

Normandi ( frëngjisht: Normandie [nɔʁmɑ̃di]  ( dëgjoni) ; Normandisht: Normaundie [nɔʁ.mɛnde ] ; nga Normanz frëngjishtja e vjetër , shumësi i Normant, fillimisht nga fjala për "northman" (njeri i veriut) në disa gjuhë skandinave) [2] është një rajon gjeografik dhe kulturor në Evropën veriperëndimore, afërsisht bashkëekstensues me Dukatin historik të Normandisë .

Normandia përfshin Normandinë kontinentale (një pjesë e Francës) dhe Normandinë ishullore (kryesisht Ishujt e Kanalit Britanik). Ajo mbulon 30,627 kilometra katrorë . Popullsia e saj është 3,499,280 banorë. Banorët e Normandisë njihen si normanë dhe rajoni është atdheu historik i gjuhës normane . Vendbanimet e mëdha përfshijnë Rouen, Caen, Le Havre dhe Cherbourg .

Rajoni kulturor i Normandisë është afërsisht i ngjashëm me Dukatin historik të Normandisë, i cili përfshin zona të vogla që tani janë pjesë e departamenteve Mayenne dhe Sarthe . Ishujt e Kanalit (frëngjisht: Îles Anglo-Normandes ) janë gjithashtu historikisht pjesë e Normandisë; ato mbulojnë 194 kilometra katrorë [3] dhe përbëhet nga dy beiluike : Guernsey dhe Jersey, të cilat janë në varësi të kurorës britanike.

Emri i Normandisë vjen nga vendbanimi i territorit nga vikingët (" veriorët ") duke filluar në shekullin e 9-të dhe u konfirmua me traktat në shekullin e 10-të midis mbretit Karli i III i Francës dhe jarli Rollo viking. Për gati 150 vjet pas pushtimit norman të Anglisë në 1066, Normandia dhe Anglia ishin të lidhura duke pasur të njëjtin person që mbretëronte si Duka i Normandisë dhe Mbreti i Anglisë .

Teatri Gallo-Romak në Lilebonne
Sena në Les Andelys
Bresle


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>

  1. ^ "Norman". WordReference.com. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2017. Marrë më 23 prill 2016. 3. a native or inhabitant of Normandy {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Norman". Online Etymology Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2017. Marrë më 1 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Michel Badet (29 maj 2010). "Découvertes touristiques Cap Breizh – Les îles Anglo-Normandes". capbreizh.com. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2011. Marrë më 8 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)