Jump to content

Cherbourg-en-Cotentin

Coordinates: 49°38′20″N 1°37′30″W / 49.639°N 1.625°W / 49.639; -1.625
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cherbourg-en-Cotentin
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje ajrore e Sherburgut
Pamje ajrore e Sherburgut
Cherbourg-en-Cotentin is located in Earth
Cherbourg-en-Cotentin (Earth)
Koordinatat: 49°38′20″N 1°37′30″W / 49.639°N 1.625°W / 49.639; -1.625
VendiFranca
RajoniNormandia
DepartamentiManche
QarkuCherbourg
Kantoni6 cantons
NdërkomunalitetCA Cotentin
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Benoît Arrivé[1]
Sipërfaqja
1
68.540 km2 (26.463 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
77.789
 • Dendësia1,100/km2 (2,900/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
50129 /50100
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cherbourg-en-Cotentin (shqiptimi frëngjisht: [ʃɛʁbuʁ ɑ̃ kɔtɑ̃tɛ̃]; Normandisht : Tchidbouo, Shqip: Sherburgu) është një qytet port në departamentin e Mançës, Normandi, Franca veriperëndimore, themeluar më 1 janar 2016. [2] Komuna e ka marrë emrin e saj nga Sherburgu, qyteti kryesor i komunës dhe Gadishulli Cotentin . Sherburgu është një port i rëndësishëm tregtar, tragetesh dhe ushtarake në Kanalin Anglez . Cherbourg-en-Cotentin është një prefekturë detare dhe nënprefekturë e Mançës. Për shkak të bashkimit të saj, është komuna më e populluar në departamentin e saj me 79,144 banorë që nga viti 2018 (nga të cilët 35,545 në Cherbourg-Octeville ), [3] duke e bërë atë qytetin e parë të departamentit përpara prefekturës Saint-Lô dhe të dytin në rajon pas Kaenit. Njësia e saj urbane përbëhet nga tre komuna (Cherbourg-en-Cotentin, Martinvast dhe Tollevast ), [4] dhe ka 81,963 banorë (2018). Zona e saj më e madhe funksionale (që mbulon 77 komuna) ka 152,630 banorë (2018). [5]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196879.121—    
197582.539+4.3%
198285.485+3.6%
199092.045+7.7%
199988.588−3.8%
200785.149−3.9%
201281.103−4.8%
201779.200−2.3%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Arrêté préfectoral 1 December 2015 (in frëngjisht)
  3. ^ Téléchargement du fichier d'ensemble des populations légales en 2018, INSEE
  4. ^ "Unité urbaine 2020 de Cherbourg-en-Cotentin (50501)" (në frëngjisht). INSEE. Marrë më 10 mars 2021.
  5. ^ "Comparateur de territoire: Aire d'attraction des villes 2020 de Cherbourg-en-Cotentin (071), Unité urbaine 2020 de Cherbourg-en-Cotentin (50501)" (në frëngjisht). INSEE. Marrë më 16 qershor 2022.