Kanali i la Manshit

Coordinates: 50°N 02°W / 50°N 2°W / 50; -2
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje satelitore e kanalit të La Manshit

Kanali i la Manshit (anglisht: English Channel, frëngjisht: La Manche, Bretonisht: Mor Breizh, Kornisht: Bretannek Mor), shpesh i referuar thjesht si Kanali ose Kanali Anglez, është një ngushticë e Oqeanit Atlantik që ndan veriun e Francës nga jugu i Britanisë së Madhe, dhe bashkohet me Detin e Veriut. Është rreth 560 km i gjatë ndërsa gjerësia varion nga 240 km (maksimalja) në vetëm 34 km (minimalja) në ngushticën e Dover.[1] Gjithashtu është deti më më i vogël i cekët përreth kontinentit të Evropës, duke mbuluar një sipërfaqe prej 75,000 km2.[2]

Formimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para përfundimit të epokës së fundit të akullnajave rreth 10.000 vjet më parë, Ishujt Britanikë ishin pjesë e Evropës kontinentale.

Me shkrirjen e akullit, një liqeni të madh u formuara në jug të asaj që sot është Deti i Veriut. Rrjedhjen e liqenit hyri në Oqeanin Atlantik deri në rajonin e Dover dhe Calais.

Në periudha të mëvonshme rreth 6500 vjet p.e.s., erozioni katastrofik shpërbëri shkëmbinjtë e butë gëlqerorë duke krijuar kanalin. E njëjta dukuri ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot duke zgjeruar më tej kanalin.

Linjat detare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjat kryesore detare janë:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "English Channel". The Columbia Encyclopedia, 2004.
  2. ^ "English Channel." Encyclopædia Britannica 2007.

50°N 02°W / 50°N 2°W / 50; -2