Dover

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dover
Dover
Qytet
Pamje nga Dover
Pamje nga Dover
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 36,047
{{{postal_code_type}}}
19901, 19906
Faqja zyrtarewww.raleighnc.gov

Dover është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i madh i shtetit amerikan të Delaware. Ai është gjithashtu qendra e rrethit Kent.

Dover ndodhet në rrjedhën e lumit Saint Jones në fushën bregdetare të lumit Delaware. Qyteti ka një popullsi prej 36.047 (2010).