Dover

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dover
Anglisht : Dover
Qytet
noform
Pamje nga Dover
Vendndodhja
Dover is located in SHBA
Dover
Dover

Koordinatat: 39°09′43″V 75°31′36″P / 39.16194°V 75.52667°P / 39.16194; -75.52667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Delaware
Qarku Kent
Kryetari i Bashkisë Carleton Carey
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58,8 km2
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 36.047 banorë
Dendësia 617 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1683
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 19901, 19906
Prefiksi 302
Koordinatat 39° 09′ 43″ Veri

75° 31′ 36″ Perëndim

Dover është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i madh i shtetit amerikan të Delaware. Ai është gjithashtu qendra e rrethit Kent.

Dover ndodhet në rrjedhën e lumit Saint Jones në fushën bregdetare të lumit Delaware. Qyteti ka një popullsi prej 36.047 (2010).