Jump to content

Caen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaen
Kaem (Normandisht)
Prefekturë dhe komunë
Pamje e Abacisë për Burra; Abacisë për Gra; Kisha e Shën Pjetrit; Rue Froide në qytetin e vjetër
Stema Kaen
VendiFranca
RajoniNormandia
DepartamentiCalvados
QarkuCaen
KantoniCaen-1, 2, 3, 4 and 5
NdërkomunalitetCaen la Mer
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Joël Bruneau[1] (LR)
Sipërfaqja
1
25.700 km2 (9.923 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
173.600 km2 (67.027 sq mi)
 • Metro
2.597 km2 (1,003 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
107.250
 • Dendësia4,200/km2 (11,000/sq mi)
 • Popullsia urbane
 (2018[2])
205.708
 • Dendësia urbane1,200/km2 (3,100/sq mi)
 • Metro
 (2018[2])
469.526
 • Dendësia metro180/km2 (470/sq mi)
Emri i banorëveCaennais
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
14118 /14000
Lartësia2–73 m (6.6–239.5 ft)
(avg. 8 m or 26 ft)
Faqja zyrtarewww.caen.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Caen ( Frëngjisht: [kɑ̃]  ( dëgjoni); Normandisht: Kaem; Shqip: Kaeni) është një komunë 15 km nga bregu veri-perëndimor i Francës. Është prefektura e departmentit Calvados. Vetë qyteti ka 105,512 banorë (deri në 2018), ndërkohë që zona urbane funksionale ka 470,000, duke e bërë Kaenin të dytën në Normandi për këtë të fundit dhe e 19-ta në Francë.[3] Është komuna e tretë më e madhe në Francë pas Le Havre dhe Rouen.[4][5]

Ndodhet 200 km në veriperëndim të Parisit, i lidhur me jugun e Anglisë me rrugën e tragetit Caen ( Ouistreham ) në Portsmouth përmes Kanalit Anglez . I ndodhur disa milje larg bregut, plazhet e uljes, vendpushimet e zhurmshme të Deauville dhe Cabourg, si dhe nga Zvicra Normane dhe Pays d'Auge, Kaeni shpesh konsiderohet arketipi i Normandisë.

Kaeni është i njohur për ndërtesat e tij historike të ndërtuara gjatë mbretërimit të Uilliam Pushtuesit, i cili u varros atje, dhe për Betejën e Kaenit, luftime të rënda që u zhvilluan në dhe rreth Caen gjatë Betejës së Normandisë në 1944, duke shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit. . Qyteti tani e ka ruajtur kujtesën duke ngritur një memorial dhe një muze kushtuar paqes, Memorial de Caen .

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179334.805—    
180030.923−11.2%
180636.231+17.2%
182136.644+1.1%
183139.140+6.8%
183641.310+5.5%
184143.079+4.3%
184644.087+2.3%
185145.280+2.7%
185641.394−8.6%
186143.740+5.7%
186641.564−5.0%
187241.210−0.9%
187641.181−0.1%
188141.508+0.8%
188643.809+5.5%
189145.201+3.2%
189645.380+0.4%
190144.794−1.3%
190644.442−0.8%
191146.934+5.6%
192153.743+14.5%
192654.128+0.7%
193157.528+6.3%
193661.334+6.6%
194651.445−16.1%
195467.851+31.9%
196291.336+34.6%
1968110.262+20.7%
1975119.640+8.5%
1982114.068−4.7%
1990112.846−1.1%
1999113.987+1.0%
2007109.630−3.8%
2012108.365−1.2%
2017105.354−2.8%

Transporti publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tramvaji aktual i Kaenit u hap në vitin 2019.

Hekurudhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Caen
Horizonti i Kaenit përballë kishës së Shën Pjetrit . Foto e marrë nga Kështjella e Kaenit - Prill 2007.
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2020. Marrë më 11 dhjetor 2020.
  2. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura compar
  3. ^ INSEE. "France par aire d'attraction des villes - Population municipale 2019 >> Tableau". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2018. Marrë më 20 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "La Normandie compte 3 339 131 habitants" (në frëngjisht). paris-normandie.fr. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2018. Marrë më 22 mars 2018.
  5. ^ "Grande Normandie : combien d'habitants dans votre commune ?" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2018. Marrë më 22 mars 2018.