Jump to content

Mançë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Manche)
Manche
Prefektura e departamentit Manche në Saint-Lô
Prefektura e departamentit Manche në Saint-Lô
Location of Manche
Popullsia
 • Gjithsej499 958

Manche është departament në rajonin e Normandisë, Francë.

Manche është një nga 83 departamente që u formuan gjatë Revolucionit francez më 4 mars 1970. Kryeqyteti i saj ishte Coutances deri në vitin 1796, dhe e rifilloi rolin pas Luftës së Dytë Botërore për shkak të shkatërrimit pothuajse të plotë të Saint-Lô gjatë Betejës së Normandisë. Kur Saint-Lô u rindërtua, u bë pësëri kryeqytet.

Klima është oqeanike, me dimër të butë ku temperaturat mund të bie nën zero për disa ditë. Temperaturat gjatë verë janë rreth 20 °C, mundë të arrijnë deri 30 °C herë pas here.

Reshjet janë të konsiderueshme, dhe ndryshojnë shumë në rajon, midis 700mm në bregdet dhe 1300mm në zonën qendrore jugore. Temperaturat e detit mund të jenë shumë të këndshme për të notuar mes korrikut dhe tetorit.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]