Manche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manche
Departament
noform
Prefektura e departamentit Manche në Saint-Lô
Stema_figura
Stema
Drapeau non-officiel fr département Manche.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandia
Prefektura Saint-Lô
Nën-prefektura Avranches
Cherbourg-en-Cotentin
Coutances
Presidenti Philippe Bas (Republikanët)
Prefekti Jacques Witkowski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,938 km2
Popullsia 499 958 banorë (2014)
Dendësia 84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 27
Komuna 477

Manche është departament në rajonin e Normandisë, Francë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manche është një nga 83 departamente që u formuan gjatë Revolucionit francez më 4 mars 1970. Kryeqyteti i saj ishte Coutances deri në vitin 1796, dhe e rifilloi rolin pas Luftës së Dytë Botërore për shkak të shkatërrimit pothuajse të plotë të Saint-Lô gjatë Betejës së Normandisë. Kur Saint-Lô u rindërtua, u bë pësëri kryeqytet.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima është oqeanike, me dimër të butë ku temperaturat mund të bie nën zero për disa ditë. Temperaturat gjatë verë janë rreth 20 °C, mundë të arrijnë deri 30 °C herë pas here.

Reshjet janë të konsiderueshme, dhe ndryshojnë shumë në rajon, midis 700mm në bregdet dhe 1300mm në zonën qendrore jugore. Temperaturat e detit mund të jenë shumë të këndshme për të notuar mes korrikut dhe tetorit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]