Gers

Coordinates: 43°39′N 0°35′E / 43.650°N 0.583°E / 43.650; 0.583
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gersi

Gers/Gerç (Ocitanisht)

Gers (Frëngjisht)
Ndërtesa e prefekturës në Auch
Ndërtesa e prefekturës në Auch
Flamuri i Gersi Gers/Gerç (Ocitanisht) Gers (Frëngjisht)
Stema Gersi Gers/Gerç (Ocitanisht) Gers (Frëngjisht)
Vendndodhja e Gersit në Francë
Vendndodhja e Gersit në Francë
Koordinatat: 43°39′N 0°35′E / 43.650°N 0.583°E / 43.650; 0.583
ShtetiFranca
RajoniOcitania
PrefekturaAuch
NënprefekturatCondom
Mirande
Qeveria
 • President i Këshillit të DepartamentitPhilippe Dupouy[1] (PS)
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.257 km2 (2,416 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
 • Gjithsej191.377
 • Vendi90
 • Dendësia0.031/km2 (0.079/sq mi)
Emri i banorëveGjersar (meshkujt) Gjersare (femrat)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit32
Qarqet3
Kantonet17
Komunat461

Gers ( shqiptimi frëngjisht: [ʒɛʁ(s)] ; Ocitanisht: Gers ose Gerç , [dʒɛɾs] ) është një departamentrajonin e Ocitanisë, Franca Jugperëndimore. I quajtur sipas lumit Gers, banorët e tij quhen Gersois dhe Gersoisesfrëngjisht ose Gersarë dhe Gersare . Në vitin 2019, ai kishte një popullsi prej 191,377. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gersi është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790. Ai u krijua nga pjesë të provincave të mëparshme të Gyjenës dhe Gaskonisë. Ai është i rrethuar nga departamentet Pirenejtë e Sipërm, Garonë e Sipërme, Tarn-dhe-Garonë, Olt dhe Garonë, Landes dhe Pirenejtë Atlantikë . Në 1808 ajo humbi Lavitin në anën e saj veri-lindore që iu bashkua departamentit të sapokrijuar të Tarn dhe Garonë . [3]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura është kryesisht bujqësore, me theks të veçantë në specialitetet gastronomike vendore si:

 • Brandy Armagnac ;
 • Cotes de Gascogne ;
 • Floc de Gascogne ;
 • Foie gras ;
 • Kërpudha të egra.

Gjithashtu, disa kultura të spikatura janë misri, kolza, luledielli dhe gruri .

Gjuha Gaskone është një dialekt i ocitanishtes, por nuk flitet gerësisht. Departamenti karakterizohet nga fshatra të përgjumur bastidë dhe kodra që shohin Pirenejtë në jug. Aleksandër Dyma,babai krijoi të famshmin gersar d'Artagnan, musketierin e katërt të Tre musketierëve . Një muze për d'Artagnanin gjendet në fshatin gersar Lupiac .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801257,609—    
1806287,021+11.4%
1821301,336+5.0%
1831312,16+3.6%
1841311,447−0.2%
1851307,479−1.3%
1861298,931−2.8%
1872284,717−4.8%
1881281,532−1.1%
1891261,084−7.3%
1901238,448−8.7%
1911221,994−6.9%
1921194,406−12.4%
1931193,134−0.7%
1936192,451−0.4%
1946190,431−1.0%
1954185,111−2.8%
1962182,264−1.5%
1968181,577−0.4%
1975175,366−3.4%
1982174,154−0.7%
1990174,587+0.2%
1999172,335−1.3%
2006181,375+5.2%
2011188,893+4.1%
2016190,664+0.9%

I vendosur në Francën Jugperëndimore, Gersi shpesh përmendet si ndër zonat më pak të populluara (30.5 njerëz/km 2 në 2016), zonat më pak urbane ose më rurale në të gjithë Evropën Perëndimore . Lista e 10 komunave më të populluara të departamentit: [2]

Komuna Popullsia (2019)
Auch 22,173
L'Isle-Jourdain 9,072
Prezervativi 6493
Fleurance 5924
Eauze 3975
Lectoure 3672
Vic-Fezensac 3546
Mirande 3,450
Gimont 3,016
Pavie 2501

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiu vjetor varion nga më shumë se 900 mm në jug-perëndim të departamentit, në më pak se 700 mm në Veri-Lindje ( Auch, Condom, Lectoure ).

Dimrat variojnë, me temperatura vetëm herë pas here nën 0, por klima mbetet e butë dhe e thatë. Sasia e diellit është rreth 1950 orë/vit.

Verat janë të nxehta dhe të thata. Auch është, së bashku me Tuluzën, Nimesin, Carpentrasin, Ajaçion, Marsejën, Tulonin dhe Përpinjanin, një nga qytetet më të nxehta në Francë.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas të dhënave të fundit, turizmi shënon këto shifra:

 • 610 000 turistë,
 • 5.900.000 netë të fjetura nga ata,
 • 22.100 shtretër,
 • 2 400 vende pune nga turizmi,
 • turisti përfaqëson një të njëvlershme prej 17.100 banorësh të përhershëm,
 • shpenzimet e tyre të parashikuara janë 141.000.000 €.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Philippe Dupouy succède à Philippe Martin à la tête du département du Gers". France 3. 25 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Populations légales 2019: 32 Gers, INSEE
 3. ^ The Penny Cyclopaedia of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge: Tai-Wan to Titlarks, Volume 24 (në anglisht). London: Charles Knight and Co. 1842. fq. 63–64.