Tre Musketerët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"D'Artagnan, Athos, Aramis, dhe Porthos" vizatuar nga Maurice Leloir

Tre Musketerët (Frëngjisht: Les Trois Mousquetaires [le tʁwɑ muskətɛːʁ]) është një roman shkruar më 1844 nga autori francez Alexandre Dumas.

E vendosur midis viteve 1625 dhe 1628, ajo rrëfen aventurat e një të riu të quajtur d'Artagnan (një personazh i bazuar në Charles de Batz de Castelmore d'Artagnan) pasi ai largohet nga shtëpia për të udhëtuar në Paris, duke shpresuar të bashkohet me Musketerët e Gardës. Megjithëse d'Artagnan nuk është në gjendje të bashkohet menjëherë me këtë kufomë elitare, ai është i miqësuar nga tre mushqetarë më të formuar të epokës - Athos, Porthos dhe Aramis, "tre të pandashëm" - dhe bëhet i përfshirë në punët e shtetit dhe në gjyq.

Historia u serializua për herë të parë nga marsi deri në korrik 1844, gjatë Monarkisë së Korrikut, katër vjet para se Revolucioni francez i vitit 1848 themeloi me dhunë Republikën e Dytë.

Historia e d'Artagnan vazhdon në Njëzet Vjet Pas dhe Vicomte e Bragelonne: Dhjetë Vjet më Vonë.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1625 në Francë, d'Artagnan (një fisnik i ri i varfër) lë familjen e tij në Gascony dhe udhëton për në Paris për t'u bashkuar me Musketerët e Gardës. Në një shtëpi në Meung-sur-Loire, një burrë i moshuar e përqesh kalin e d'Artagnan. I fyer, d'Artagnan kërkon një duel. Por, shokët e burrit të moshuar në vend të kësaj rrahën d'Artagnan pa vetëdije me një tenxhere gatimi dhe një rrjetë metalike që thyen shpatën e tij. Letra e tij e prezantimit për Monsieur de Tréville, komandantin e Musketerët, është gjithashtu e vjedhur. D'Artagnan vendos të hakmerret ndaj burrit të moshuar, i cili më vonë zbulohet të jetë Comte de Rochefort, një agjent i Kardinalit Richelieu, i cili po kalon urdhra nga Kardinal në spiunin e tij, Lady de Winter, që zakonisht quhet Milady de Winter ose thjesht "Milady".

Në Paris, d'Artagnan viziton Monsieur de Tréville në selinë e Musketerët, por pa letrën, Tréville refuzon me mirësjellje aplikimin e tij. Sidoqoftë, ai shkruan një letër hyrje në një akademi për zotërinj të rinj, të cilat mund ta përgatisin vizitorin e tij për rekrutim në një kohë të mëvonshme. Nga dritarja e Tréville, d'Artagnan e sheh Rochefortin duke kaluar në rrugën poshtë dhe nxiton nga ndërtesa për t'u përballur me të, por duke bërë kështu ai ofendon tre Mushqetarët, Athos, Porthos dhe Aramis, të cilët secili kërkon kënaqësi; d'Artagnan duhet të luftojë një duel me të gjithë ata pasdite. Ndërsa d'Artagnan përgatitet për duelin e parë, ai e kupton që duelet e Athos janë Porthos dhe Aramis, të cilët janë të habitur që Gascon i ri synon t’i sfidoj të gjithë. Ndërsa fillojnë d'Artagnan dhe Athos, rojet e Kardinalit Richelieu shfaqen dhe përpiqen të arrestojnë d'Artagnan dhe tre Mushqetarët për duele të paligjshme. Megjithëse janë më shumë se katër deri në pesë, të katër burrat fitojnë betejën. D'Artagnan plagos rëndë Jussac, një nga oficerët e Kardinalit dhe një luftëtar i njohur. Pasi mësoi këtë, Mbreti Luigji XIII emëron d'Artagnan në shoqërinë e Rojeve të Mbretit të Des Essart dhe i jep dyzet pistole.

D'Artagnan punëson një shërbëtor të quajtur Planchet, gjen banesa dhe i raporton Monsieur des Essart, kompania e të cilit është një regjiment më pak prestigjioz, në të cilin ai do të duhet të shërbejë për dy vjet para se të konsiderohet për Mushqetarë. Pas pak, pronari i tij i flet për rrëmbimin e gruas së tij, Constance Bonacieux. Kur ajo është liruar aktualisht, d'Artagnan bie në dashuri në shikim të parë me të. Ajo punon për Mbretëreshën Anne të Francës, e cila po zhvillon fshehurazi një lidhje me Dukën e Buckingham. Mbreti, Luigji XIII, i dha Mbretëreshës një dhuratë prej diamanti, por ajo ua jep atyre dashnorit të saj si një mbajtës. Kardinali Richelieu, i cili dëshiron luftë midis Francës dhe Anglisë, planifikon të ekspozojë provën dhe të bindë Mbretin të kërkojë që Mbretëresha të veshë diamantet në një festë që Kardinal po e sponsorizon. Constance përpiqet ta dërgojë burrin e saj në Londër për të marrë diamante nga Buckingham, por njeriu në vend të kësaj manipulohet nga Richelieu dhe kështu nuk shkon, kështu që d'Artagnan dhe miqtë e tij ndërhyjnë. Gjatë rrugës për në Angli, ndihmësit e Kardinalit sulmojnë vazhdimisht ata dhe vetëm d'Artagnan dhe Planchet arrijnë në Londër. Para arritjes, d'Artagnan është i detyruar të sulmojë, dhe gati për të vrarë, Comte de Wardes, një mik i Kardinalit, kushëriri i Rochefort dhe i dashuri i Milady. Edhe pse Milady vodhi dy nga karremat e diamantëve, Duka i Buckingham siguron zëvendësime ndërsa vonon kthimin e hajdutit në Paris. Kështu, D'Artagnan është në gjendje të kthejë një seri të plotë të xhevahireve në Mbretëreshën Anne vetëm në kohë për të shpëtuar nderin e saj. Në shenjë mirënjohjeje, ajo i jep një unazë të bukur.

Pas pak, d'Artagnan fillon një aferë me Madame Bonacieux. Duke mbërritur për një detyrë, ai sheh shenja të një lufte dhe zbulon se Rochefort dhe M. Bonacieux, duke vepruar nën urdhërat e Kardinalit, e kanë sulmuar dhe burgosur. D'Artagnan dhe miqtë e tij, të rikuperuar tani nga plagët e tyre, kthehen në Paris. D'Artagnan takohet zyrtarisht me Milady de Winter dhe e njeh atë si një nga agjentët e Kardinalit, por bëhet i mërzitur me të derisa shërbyesja e saj zbulon se Milady është indiferente ndaj tij. Duke hyrë në lagjet e saj në errësirë, ai pretendon të jetë Comte de Wardes dhe takohet me të. Ai gjen një fleur-de-lis të markës mbi supin e Milady, duke e shënuar atë si një kriminele. Duke zbuluar identitetin e tij, Milady përpiqet ta vrasë atë, por d'Artagnan i bezdis asaj. Ai është urdhëruar në Rrethimin e La Rochelle.

Ai informohet se Mbretëresha e ka shpëtuar Constance nga burgu. Në një han, musketerët dëgjojnë Kardinalin duke i kërkuar Miladit të vret Duka i Buckingham, një përkrahës i rebelëve protestantë në La Rochelle i cili ka dërguar trupa për t'i ndihmuar ata. Richelieu i jep asaj një letër që justifikon veprimet e saj si nën urdhërat e vetë Kardinalit, por Athos e merr atë. Të nesërmen në mëngjes, Athos bast se ai, d'Artagnan, Porthos dhe Aramis dhe shërbëtorët e tyre mund të mbajnë në një bastion kështjellën e kapur të Shën Gervais kundër rebelëve për një orë, me qëllim diskutimin e rrjedhës së tyre të ardhshme të veprimit. Ata rezistojnë për një orë e gjysmë para se të tërhiqeshin, duke vrarë gjithsej 22 Rochellese; d'Artagnan është bërë Mushqetarët si rezultat i këtij shkathësie. Ata paralajmërojnë Lord de Winter dhe Dukën e Buckingham. Milady burgoset me të mbërritur në Angli, por ajo josh rojen e saj, Felton (një trillim i John Felton) dhe e bind atë ta lejojë atë të shpëtojë dhe të vrasë vetë Buckingham. Pas kthimit të saj në Francë, Milady fshihet në një manastir ku po qëndron edhe Constance. Constance naiv kap Milady, i cili sheh një shans për hakmarrje ndaj d'Artagnan, dhe helmon fatalisht Constance para d'Artagnan mund ta shpëtojë atë. Mushqetarët arrestojnë Milady para se ajo të arrinte në kardinalin Richelieu. Ata e sjellin një ekzekutues zyrtar, e vënë në gjyq dhe e dënojnë me vdekje. Pas ekzekutimit të saj, të katër miqtë kthehen në Rrethimin e La Rochelle. Comte de Rochefort arreston d'Artagnan dhe e çon në Kardinal. Kur u mor në pyetje për ekzekutimin e Milady, d'Artagnan paraqet letrën e saj të faljes si të tijën. I impresionuar me gatishmërinë e d'Artagnan dhe fshehurazi i lumtur që shpëtoj nga Milady, Kardinal shkatërron letrën dhe shkruan një porosi të re, duke i dhënë bartësit një promovim të togerit në kompaninë Tréville të Musketeers, duke lënë emrin bosh. D'Artagnan ia ofron letrën Athos, Porthos dhe Aramis me radhë, por secili e refuzon atë; Athos sepse është poshtë tij, Porthos sepse po tërhiqet për t'u martuar me zonjën e tij të pasur dhe me Aramis sepse po bashkohet me priftërinë. D'Artagnan, megjithëse i zemëruar dhe plot keqardhje, më në fund merr promovimin që i kishte dëshiruar.

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre Musketerët u përkthye në shqip nga Arlinda Kondi më 2003.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tre Musketerët, Alexandre Dumas, pershtatje per femije". shtepiaelibrit.com.