Condom, Gers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kondom
Nënprefekturë dhe Komunë
Katedralja e Kondomit
Stema Kondom
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuCondom
KantoniBaïse-Armagnac
NdërkomunalitetLa Ténarèze
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-François Rousse[1]
Sipërfaqja
1
97.370 km2 (37.595 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.478
 • Dendësia67/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32107 /32100
Lartësia62–190 m (203–623 ft)
(avg. 82 m or 269 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Prezervativi (Ocitanisht: Condòm ; Shqip: Kondom; shqiptimi frëngjisht: [kɔ̃dɔ̃] ), i njohur gjithashtu si Condom-en-Armagnac, është një komunëFrancën jugperëndimore në departamentin Gers, e së cilit është nënprefekturë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Kondomit ndodhet në pjesën veriore të departamentitGers, në gjysmë të rrugës midis Mont-de-Marsan (në perëndim) dhe Montauban (në lindje), dhe në veri të Auch .

Kondomi dhe komunat përreth tij

Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka asnjë lidhje midis fjalës angleze prezervativ dhe këtij qyteti. Toponimi Condom vjen nga fjalët gale condate dhe magos të kombinuara në Condatomagos, që do të thotë " treg ose fushë, e bashkimit ".

Condatómagos evoluoi në Condatóm dhe më pas në Conddóm . Condom u regjistrua për herë të parë në latinisht në shekullin e 10-të si Condomus ose Condomium. [2] Është vendi ku lumi Gèle derdhet në lumin Baïse .

Edhe pse fjala franceze për prezervativ është préservatif, në vitin 1995 kryetari i bashkisë së qytetit, duke përfituar nga marrëdhënia e rastësishme midis emrit të qytetit dhe fjalës angleze, hapi një muze të kontraceptivëve, i cili u mbyll në vitin 2005. [3]

Politika dhe administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Jean Dubos 1983 1983
Jacques Moisan 1989 1995
Gérard Dubrac 1995 2008
Bernard Gallardo 2008 2014
Gérard Dubrac 2014 2020
Jean-François Rousse 2020

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.064—    
18006.650−39.9%
18067.051+6.0%
18217.146+1.3%
18317.144−0.0%
18416.915−3.2%
18467.195+4.0%
18517.205+0.1%
18567.553+4.8%
18618.070+6.8%
18668.140+0.9%
18728.282+1.7%
18767.873−4.9%
18818.555+8.7%
18867.902−7.6%
18917.405−6.3%
18967.045−4.9%
19016.578−6.6%
19066.435−2.2%
19116.380−0.9%
19215.773−9.5%
19266.355+10.1%
19316.310−0.7%
19366.233−1.2%
19466.725+7.9%
19546.781+0.8%
19626.850+1.0%
19687.326+6.9%
19757.853+7.2%
19827.634−2.8%
19907.717+1.1%
19997.251−6.0%
20077.147−1.4%
20126.927−3.1%
20176.530−5.7%

Faqet me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kondomi është vendi i dy kështjellave, Château de Mothes dhe Château de Pouypardin, të dyja filluan në shekullin e 13-të. Në total, 19 vende në Prezervativë janë renditur si monumente historike nga Ministria Franceze e Kulturës, duke përfshirë katedralen, kishat dhe shtëpitë.

Kondomi është i njohur për prodhimin e Armanjakut, një festival muzikor ndërkombëtar i "bandas", një turne ndërkombëtar shahu dhe një maratonë ndërkombëtare shahu. Është gjithashtu i njohur për turizmin e tij me kampe në ferma dhe shëtitje me varkë në rrugët ujore. Është gjithashtu shtëpia e një muzeu për Armanjakun. [4] [5]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Ernest Nègre, "Toponymie générale de la France, Volume 1", p.192
  3. ^ Meslin, Franck (4 gusht 2012). "La capote colle toujours à la peau de Condom Tous les projets ont capoté". Sud-Ouest (në frëngjisht). Marrë më 28 maj 2013.
  4. ^ Musée de l'Armagnac Arkivuar 2 mars 2021 tek Wayback Machine Pays en France (retrieved November 6, 2007)
  5. ^ The Town of Condom (retrieved November 6, 2007)