Mont-de-Marsan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mal i Marsanit
Lo Mont de Marçan (Ocitanisht)
Bashkimi i lumenjve Douze dhe Midou
Bashkimi i lumenjve Douze dhe Midou
Stema Mal i Marsanit
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Charles Dayot
Sipërfaqja
1
36.880 km2 (14.239 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
29.953
 • Dendësia810/km2 (2,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mont-de-Marsan ( shqiptimi frëngjisht: [mɔ̃ də maʁsɑ̃] ; Occitan : Lo Mont de Marçan [1] ; Shqip: Mali i Marsanit) është një komunë dhe kryeqytet i departamentitLandakut, Akuitania e Re, Franca jugperëndimore. [2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.000—    
18002.866−28.3%
18065.256+83.4%
18213.065−41.7%
18313.774+23.1%
18364.082+8.2%
18414.465+9.4%
18464.684+4.9%
18514.655−0.6%
18565.210+11.9%
18615.574+7.0%
18668.455+51.7%
18728.138−3.7%
18769.310+14.4%
188110.878+16.8%
188611.760+8.1%
189112.031+2.3%
189611.274−6.3%
190111.604+2.9%
190611.923+2.7%
191112.091+1.4%
192110.836−10.4%
192612.134+12.0%
193111.854−2.3%
193613.009+9.7%
194614.055+8.0%
195417.120+21.8%
196220.191+17.9%
196824.444+21.1%
197526.166+7.0%
198227.326+4.4%
199028.328+3.7%
199929.489+4.1%
200730.212+2.5%
201231.018+2.7%
201729.554−4.7%

Instalimet ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat Ajrore dhe Hapësinore Franceze operojnë bazën ajrore Constantin Rozanoff Mal i Marsanit rreth 2 kilometra në veri të qytetit. Baza përfshin CEAM (organizata franceze e eksperimenteve dhe provave ushtarake të forcave ajrore), një qendër raportimi të komandës së radarit të mbrojtjes ajrore dhe një vend trajnimi për kontrollin e mbrojtjes ajrore. Baza ajrore Mali i Marsanit ishte më parë shtëpia e skuadronit të parë operacional të bombarduesve bërthamorë të Francës, Dassault Mirage IV A.

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Donjon Lacataye është ruajtësja e një kështjelle të shekullit të XIV-të
  • Muzeu Despiau-Wlérick (skulpturë e viteve 1930 nga dy artistë vendas)
  • Muzeu i Dubalenit
  • Statuja e kuajve të Marshallit Foch

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stade Montois Club Omnisports është klubi kryesor sportiv i qytetit: Ragbi Stade Montois dhe futbolli Stade Montois janë veçanërisht të njohur. Qyteti ka rreth 9,000 të licencuar sportive, që përfaqëson gati 30% të popullsisë së tij totale.

Dy festivale historike të muzikës punk rock u mbajtën në arenën e demave të Malit të Marsanit në 1976 dhe 1977.

Festivali ndërkombëtar Arte Flamenco është themeluar në vitin 1989 në komunë nga këshilli i departamentit të Landakut dhe është festivali më i madh i Flamenkos jashtë Spanjës.

  1. ^ Toponimia Occitana Arkivuar 16 mars 2012 tek Wayback Machine (in Occitan)
  2. ^ INSEE commune file