Montauban

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Montauban/Montalban
Montalban (Ocitanisht)
Montauban (Frëngjisht)
Prefekturë dhe komunë
Ura e vjetër dhe muzeu Ingres
Ura e vjetër dhe muzeu Ingres
Stema Montauban/Montalban
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiTarn-et-Garonne
QarkuMontauban
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Brigitte Barèges
Sipërfaqja
1
135.170 km2 (52.189 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
61.677
 • Dendësia460/km2 (1,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
82121 /82000
Lartësia72–207 m (236–679 ft)
Faqja zyrtaremontauban.com
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Montauban (Frëngjisht: [mɔ̃tobɑ̃]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Montalban [muntalˈβa] ; Shqip: Montalbani/Montaubani) është një komunëdepartamentin Tarn-et-Garonne, rajoni i Ocitanisë, Franca Jugore. Është kryeqyteti i departamentit dhe shtrihet 50 kilometra në veri të Tuluzës . Montalbani është qyteti më i populluar në Tarn-et-Garonne, dhe i gjashti më i populluari i Ocitanisë pas Tuluzës, Montpeljesë, Nîmesit, Përpinjanit dhe Bezjerit. Në vitin 2019, kishte 61,372 banorë . Qyteti është klasifikuar Ville d'art et d'histoire (Qytet i artit dhe historisë) që nga viti 2015.

Qyteti, i ndërtuar kryesisht me tulla të kuqërremta, qëndron në bregun e djathtë të Tarnit në bashkimin e tij me Tescou .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Place Nationale në Montauban
Arcade në Place Nationale

Montauban është i dyti më i vjetër (pas Mont-de-Marsan ) nga bastidat e Francës jugore. Themelimi i tij daton nga viti 1144 kur Konti Alphonse Jourdain i Tuluzës, i dha asaj një kartë liberale. Banorët u tërhoqën kryesisht nga Montaurioli, një fshat që ishte rritur rreth manastirit fqinj të Shën Teodardit .

Në shekullin e 13-të qyteti vuajti shumë nga shkatërrimet e kryqëzatave Albigensiane dhe nga Inkuizicioni, por deri në vitin 1317 ai ishte rimëkëmbur mjaftueshëm për t'u zgjedhur nga Gjoni XXII si kreu i një dioqeze ku bazilika e Shën Theodardit u bë katedralja .

Redicioni i Montaubanit, 21 gusht 1629. Château de Richelieu .

Në 1360, sipas Traktatit të Brétigny, qyteti iu dorëzua anglezëve; ata u dëbuan nga banorët në 1414. Në 1560 peshkopët dhe magjistratët përqafuan protestantizmin, dëbuan murgjit dhe shkatërruan katedralen. Dhjetë vjet më vonë ajo u bë një nga katër bastionet Hygenote nën Paqen e Saint-Germain dhe formoi një republikë të vogël të pavarur. Ishte selia e rebelimit hygenot të vitit 1621 dhe i rezistoi me sukses një rrethimi 86-ditor nga Luigji XIII .

Për shkak se Montalbani ishte një qytet protestant, ai rezistoi dhe mbajti pozicionin e tij kundër pushtetit mbretëror, duke refuzuar t'i jepte besnikëri Mbretit Katolik. Për të trembur kundërshtarët e Mbretit dhe për të shpejtuar përfundimin e rrethimit, u gjuajtën 400 topa, por Montalbani rezistoi dhe ushtria mbretërore u mund. Kisha e Shën Zhakut ende shënohet nga gjysmat e topave dhe çdo vit në shtator, qyteti feston "les 400 coups" (400 të shtënat), që është bërë një frazë e zakonshme në frëngjisht.

Montaubani nuk iu nënshtrua autoritetit mbretëror deri pas rënies së La Rochelle në 1629, kur fortifikimet e tij u shkatërruan nga Kardinali Richelieu . Protestantët pësuan përsëri persekutim më vonë përgjatë shekullit, pasi Luigji XIV filloi të persekutonte protestantët duke dërguar trupa në shtëpitë e tyre ( dragonnadat ) dhe më pas në 1685 anuloi Ediktin e Nantës, i cili i kishte dhënë komunitetit tolerancë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mona Lisa e Leonardo da Vinçit u fsheh për pak kohë në një kasafortë të fshehtë pas një bodrumi vere në Montauban.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e Montaubanit është e butë dhe subtropikale ( Csa / Csb kufitare në klasifikimin e klimës Köppen ). Temperaturat janë mjaft të buta në dimër dhe të nxehta në verë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rëndësia tregtare e Montaubanit është më shumë për shkak të tregtisë së tij në prodhimet bujqësore, kuajt, kafshët e gjahut dhe shpendët, sesa industritë e tij, të cilat përfshijnë kopshtarinë, endjen e rrobave, veshjen e rrobave, bluarjen e miellit, sharrimin e drurit dhe prodhimin e mobiljeve, garza mëndafshi dhe kapele kashte.

Megjithatë, për shkak të afërsisë së Tuluzës dhe kostos më të lirë të terreneve industriale, gjithnjë e më shumë produkte mekanike po prodhohen atje.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Montaubani është qendra e një zone urbane me 79,300 banorë që nga viti 2017. [1]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179326.160—    
180021.950−16.1%
180623.973+9.2%
182125.357+5.8%
183124.660−2.7%
183623.865−3.2%
184123.561−1.3%
184625.102+6.5%
185124.726−1.5%
185625.095+1.5%
186127.054+7.8%
186625.991−3.9%
187225.624−1.4%
187626.952+5.2%
188128.335+5.1%
188629.863+5.4%
189130.388+1.8%
189629.470−3.0%
190130.506+3.5%
190628.688−6.0%
191129.778+3.8%
192126.094−12.4%
192628.829+10.5%
193129.981+4.0%
193632.025+6.8%
194636.281+13.3%
195438.321+5.6%
196241.002+7.0%
196845.872+11.9%
197548.028+4.7%
198250.682+5.5%
199051.224+1.1%
199951.855+1.2%
200755.438+6.9%
201256.887+2.6%
201760.810+6.9%

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin " Les Tontons Flingueurs ", një klasik francez nga Georges Lautner, i xhiruar dhe publikuar në vitin 1963, personazhi i Lino Venturës është një biznesmen nga Montaubani. I thirrur në Paris për një rast personal, ai është mbiquajtur nga personazhi i Bernard Blier "Le gugusse de Montauban" (djaloshi nga Montaubani. ) "gugusse" më vonë do të përgjigjet: "dikush nuk duhet të largohet kurrë nga Montauban". Kohët e fundit, një rrethrrotullim në qendër të qytetit u quajt "Rrethrrotullimi i Tonton Flingueurs" dhe janë vendosur pankarta me vizatimet e aktorëve.

  1. ^ Comparateur de territoire Unité urbaine 2020 de Montauban (82501), INSEE