Jump to content

Mona Liza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mona Lisa
Italisht: Gioconda, Monna Lisa
See adjacent text.
"Mona Lisa" e retushuar në mënyrë dixhitale për të reduktuar efektet e plakjes. Piktura e paretushuar është më e errët.[1][2][3]
ArtistiLeonardo da Vinci
Vitirr. 1503–1506, me gjasë e vazhduar deri rr. 1517
MaterialiVaj në panel plepi
SubjektiLisa Gherardini
Dimensionet77 cm × 53 cm (30 in × 21 in)
VendiLuvri, Paris

Mona Liza (italisht: Gioconda [dʒoˈkonda] or Monna Lisa [ˈmɔnna ˈliːza]; frëngjisht: Joconde [ʒɔkɔ̃d]) është një pikturë portreti nga artisti italian Leonardo da Vinçi. E konsideruar si një kryevepër arketipale e Rilindjes Italiane,[4][5] ajo është cilësuar si "vepra e artit më e njohura, më e vizituara, më e shkruara, më e kënduara, më e parodikuar në botë".[6] Cilësitë e reja të pikturës përfshijnë shprehjen enigmatike të subjektit,[7] monumentalitetin e kompozimit, modelimin delikate të formave dhe iluzionizmin atmosferik.[8]

Piktura është identifikuar për të përshkruar fisniken italiane Lisa Gherardini, gruan e Francesco del Giocondo. Është e pikturuar me vaj në një panel të bardhë plepi të Lombardisë. Leonardo nuk ia dha kurrë pikturën familjes Giocondo dhe besohet se më vonë ia la në testamentin e tij nxënësit të tij të preferuar Salaì. Besohej se ishte pikturuar midis viteve 1503 dhe 1506; megjithatë, Leonardo mund ta ketë vazhduar punën për të deri në vitin 1517. Ajo u ble nga Mbreti Françesku I i Francës dhe tani është pronë e Republikës Franceze. Ajo është ekspozitë e përhershme në Muzeun e Luvrit në Paris që nga viti 1797.

  1. ^ "The Mona Lisa's Twin Painting Discovered". All Things Considered. 2 shkurt 2012. National Public Radio. The original Mona Lisa in the Louvre is difficult to see — it's covered with layers of varnish, which has darkened over the decades and the centuries, and even cracked', Bailey says {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Theft of the Mona Lisa". Treasures of the World. PBS. time has aged and darkened her complexion. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sassoon, Donald (2001). Mona Lisa: The History of the World's Most Famous Painting. HarperCollins. fq. 10. ISBN 978-0-00-710614-1. It is actually quite dirty, partly due to age and partly to the darkening of a varnish applied in the sixteenth century. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Theft That Made Mona Lisa a Masterpiece". All Things Considered. 30 korrik 2011. NPR. Marrë më shkurt 15, 2019. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ Sassoon, Donald (21 shtator 2001). "Why I think Mona Lisa became an icon". Times Higher Education. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lichfield, John (1 prill 2005). "The Moving of the Mona Lisa". The Independent. London. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Cohen, Philip (23 qershor 2004). "Noisy secret of Mona Lisa's". New Scientist. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2008. Marrë më 27 prill 2008. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Mona Lisa – Portrait of Lisa Gherardini, wife of Francesco del Giocondo". Musée du Louvre. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2014. Marrë më 11 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)