Bezjeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Béziers)
Béziers
Besièrs (Ocitanisht)
Pamje ajrore e Bezjersit
Pamje ajrore e Bezjersit
Flamuri i Béziers
Stema Béziers
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHérault
QarkuBezjers
KantoniBezjers-1, Bezjers-2 dhe Bezjers-3
NdërkomunalitetCA Bezjeri Mesdhetar
Qeveria
 • KryetariRobert Ménard[1] (DVD)
Sipërfaqja
1
95,48 km2 (3,687 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
78.308
 • Dendësia82/km2 (21/sq mi)
Emri i banorëveBezar (Shqip)
Biterrois (Frëngjisht)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
34032 /34500
Lartësia4–120 m (13–394 ft)
(avg. 17 m or 56 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bezjer( Frëngjisht: Béziers; shqiptimi frëngjisht: [bezje] ; [2] [3] Occitan: Besièrs ) është një nënprefekturë e departamentit Héraultrajonin Occitanie të Francës Jugore . Çdo gusht Bezjeri pret Feria de Béziers-ën e famshme, e cila ka në qendër ndeshjen me dema. Një milion vizitorë tërhiqen nga ngjarja pesë-ditore. [4]

Qyteti ndodhet në një blof të vogël mbi lumin Orb, rreth 10 km nga bregu i Mesdheut dhe 75 km në jugperëndim të Montpellier . Në Béziers, Canal du Midi kalon mbi lumin Orb me anë të Pont-canal de l'Orb, një ujësjellës që pretendohet të jetë i pari i këtij lloji. [5]

Bezjeri është një nga qytetet më të vjetra në Francë. Hulumtimet e publikuara në mars 2013 tregojnë se Béziers daton nga 575 para Krishtit, duke e bërë atë më të vjetër se Agde (greqisht Agathe Tyche, e themeluar në 525 para Krishtit) dhe pak më i ri se Marseja (Massalia greke, e themeluar në vitin 600 para Krishtit). [6]

Vendi ka qenë i banuar që nga koha e Neolitit, para dyndjes së keltëve . Qyteti romak Betarra ishte në rrugën që lidhte Provencën me Iberinë . Romakët e rithemeluan qytetin si një colonia të re për veteranët në vitet 36–35 para Krishtit dhe e quajti Colonia Julia Baeterrae Septimanorum . Gurë nga amfiteatri romak u përdorën për ndërtimin e murit të qytetit gjatë shekullit të III-të.

Bezjeri eksportonte verë në Romë. Një dolia e zbuluar në një gërmim pranë Romës ka të shkruar tekstin, "Unë jam një verë nga Baeterrae dhe jam pesë vjeç". Një tjetër është thjesht me tekstin, "vera e bardhë e Baeterrae".  Bezjeri u pushtua nga muslimanët dhe mbeti pjesë e Iberisë Islame midis 720 dhe 752.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Bezjerit njihen si Biterras, sipas Baeterrae, emri romak i qytetit.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179312.501—    
180014.535+16.3%
180614.565+0.2%
182116.140+10.8%
183116.769+3.9%
183616.233−3.2%
184118.874+16.3%
184619.596+3.8%
185119.333−1.3%
185623.557+21.8%
186124.270+3.0%
186627.722+14.2%
187231.468+13.5%
187638.227+21.5%
188142.915+12.3%
188642.785−0.3%
189145.475+6.3%
189648.012+5.6%
190152.310+9.0%
190652.268−0.1%
191151.042−2.3%
192156.008+9.7%
192665.754+17.4%
193171.527+8.8%
193673.305+2.5%
194664.561−11.9%
195464.929+0.6%
196273.538+13.3%
196880.481+9.4%
197584.029+4.4%
198276.647−8.8%
199070.996−7.4%
199969.153−2.6%
200772.462+4.8%
201272.970+0.7%
201777.177+5.8%

Vendet turisitke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Katedralja e Shën-Nazarit : E vendosur në pjesën e lartë të qytetit, ajo zë një vend piktoresk, të dukshëm nga larg kur i afrohesh Bezjerit në rrugën nga Narbona . Një shembull i mrekullueshëm i arkitekturës gotike të mesme nga shekulli i 14-të, naosi i harkuar, 14 metres (45.93 ft) i gjerë, arrin një lartësi prej 32 metres (104.99 ft) . Gjatësia totale është 50 metra . Dritarja perëndimore e trëndafilitë ka një diametër prej 10 metrash .
 • Plateau des Poètes (1867) : Ky park i madh i stilit anglez u krijua nga artistët e peizazhit, vëllezërit Bulher. Ai përmban statuja të shumta poetësh dhe një shatërvan monumental të Titanit nga Injalberti.
 • Arena: Bezjeri ka dy arena, njëra që daton nga epoka romake, strukturat dhe themelet e së cilës janë ruajtur pas punimeve madhore në distriktin Saint-Jacques, dhe tjetra e ndërtuar në vitin 1905 në stilin e unazave spanjolle të demave nga Fernand Castelbon de Beauxhostes. Kjo e fundit është një nga strukturat më të mëdha të tilla në Francë (me 13100 ulëse). Arena organizon koncerte dhe, çdo gusht, një festival të ndeshjeve me dema ( Féria ).
 • Muzeu i Arteve të Bukura (musée des Beaux-Arts), i themeluar në 1859, mori në 1934 trashëgiminë e vejushës së Injalbert dhe, në 1975, vizatimet dhe koleksionin e artit të Jean Moulin . Ndër veprat e muzeut janë pikturat e Hans Holbein, Sébastien Bourdon, Géricault, Vincent van Gogh, Chaïm Soutine dhe Henri Goetz .
 • Muzeu Saint-Jacques, i instaluar në një ish-kazermë, ka koleksione që tregojnë jetën në rajonin e Béziers ( Biterrois ).
 • Le Pont Vieux është një urë guri që kalon Orb (Mesjeta).
 • Le Cimetière Vieux (Varreza e Vjetër), e krijuar në shekullin e 18-të, është një muze i vërtetë në ajër të hapur me varre të shumta dhe vepra arti nga skulptorët vendas, duke përfshirë Jean Magrou dhe Injalbert.
 • Pierre-Paul Riquet's Canal du Midi (shek. 17) Instalimet e Bezjerit: ujësjellësi i kanalit Pont-canal de l'Orb ; bravat e shkallëve Fonserannes.
 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (bot. 3rd), Longman, ISBN 9781405881180 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Béziers - Deutsch-Übersetzung - Langenscheidt Französisch-Deutsch Wörterbuch" (në gjermanisht dhe frëngjisht). Langenscheidt. Marrë më 22 tetor 2018.
 4. ^ Béziers Tourist Site
 5. ^ Beyond.fr tourist site
 6. ^ Ludovic Trabuchet (11 mars 2013). "Des révélations sur le passé grec de Béziers". Midi Libre (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2013. Marrë më 26 mars 2013.