Agde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Agde
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Agde is located in Franca
Agde
Agde
43°18′39″V 3°28′33″L / 43.3108°V 3.4758°L / 43.3108; 3.4758Koordinatat: 43°18′39″V 3°28′33″L / 43.3108°V 3.4758°L / 43.3108; 3.4758
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Hérault
Qarku Arrondissement Béziers
Kantoni Agde
Ndërbashkësia Hérault Méditerranée
Kryetari Gilles d'Ettore (UMP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50.81 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 34003


Agde është një komunëFrancë. Agde bën pjesë në departamentin Héraultrajonit Occitanie. Komuna ka një popullsi prej 22487 banorë dhe sipërfaqe prej 50.81 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Agde – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale