Perpignan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Perpingnan
Komunë
noform
Pamje nga Perpingnan
Stema_figura
Stema e Perpignanit
Vendndodhja
Perpingnan is located in Franca
Perpingnan
Perpingnan
42°41′55″V 2°53′44″L / 42.6986°V 2.8956°L / 42.6986; 2.8956Koordinatat: 42°41′55″V 2°53′44″L / 42.6986°V 2.8956°L / 42.6986; 2.8956
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Oksitania
Departamenti Pyrénées-Orientales
Kantoni Perpignan-1
Perpignan-2
Perpignan-3
Perpignan-4
Perpignan-5
Perpignan-6
Kryetari Louis Aliot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68,07 km2
Lartësia 30 (min: 8 m)
(max 100 m) m (m.n.d.)
Popullsia 120,605 banorë
 •  urbane 317,155 banorë
Dendësia 1,772 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 66000 deri 66100
INSEE 66136
Faqja Zyrtare www.mairie-perpignan.fr


Perpignan (Katalan: Perpinyà) është qytet dhe komunë në departamentin Pyrénées-Orientales në jug të Francës. Më 2014, Prepignan ka pasur 120,605 banorë dhe zona urbane kishte një popullsi totale prej 317,155.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prepignan ndodhet 13 kilometra në perëndim të bregdetit mesdhetar.

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prepignan kalon në lumin më të madh në Roussillon, Têt. Përmbytjet ndodh shpesh siç ndodhi në vitin 1892 kur Têt u ngrit në Prepignan dhe shkatërroi 39 shtëpia duke lënë më shumë se 60 familje pa shtëpi.[1]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrugët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada A9 e lidh Prepignan me Barcelonën dhe Montepellier.

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Gare de Perpignan ofron lidhjen me Parisin, Barcelonën, Toulouse dhe destinacione të tjera.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti më i afërt është Aeroporti Perpignan–Rivesaltes.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari Fillimi i detyrës Fundi i detyrës
Félix Mercader 19 gusht 1944 11 mars 1949 (deri në vdekje)
Félix Depardon 15 prill 1949 20 mars 1959
Paul Alduy 20 mars 1959 5 maj 1993
Jean-Paul Alduy 16 qershor 1993 27 prill 2009
Bernard Bacou (i përkohshëm) 27 prill 2009 5 korrik 2009
Jean-Paul Alduy 5 korrik 2009 15 tetor 2009 (ka dhënë dorëheqje)
Jean-Marc Pujol 22 tetor 2009 2020
Louis Aliot 2020 Në detyrë

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fabricio Cardenas. "Vieux papiers des Pyrénées-Orientales: Inondations en novembre 1892". Vieuxpapierspo.blogspot.fr. Marrë më 2016-12-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hanover – Twin Towns". Hanover.de (në gjermanisht). Marrë më 17 korrik 2009.
  3. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 11 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Sarasota Sister Cities Association, Sarasota Florida". Sarasotasistercities.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 15 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]