Perpignan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Komunë në Francë Perpignan (Katalan: Perpinyà) është qytet dhe komunë në departamentin Pyrénées-Orientales në jug të Francës. Më 2014, Prepignan ka pasur 120,605 banorë dhe zona urbane kishte një popullsi totale prej 317,155.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prepignan ndodhet 13 kilometra në perëndim të bregdetit mesdhetar.

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prepignan kalon në lumin më të madh në Roussillon, Têt. Përmbytjet ndodh shpesh siç ndodhi në vitin 1892 kur Têt u ngrit në Prepignan dhe shkatërroi 39 shtëpia duke lënë më shumë se 60 familje pa shtëpi.[1]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrugët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostrada A9 e lidh Prepignan me Barcelonën dhe Montepellier.

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Gare de Perpignan ofron lidhjen me Parisin, Barcelonën, Toulouse dhe destinacione të tjera.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti më i afërt është Aeroporti Perpignan–Rivesaltes.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari Fillimi i detyrës Fundi i detyrës
Félix Mercader 19 gusht 1944 11 mars 1949 (deri në vdekje)
Félix Depardon 15 prill 1949 20 mars 1959
Paul Alduy 20 mars 1959 5 maj 1993
Jean-Paul Alduy 16 qershor 1993 27 prill 2009
Bernard Bacou (i përkohshëm) 27 prill 2009 5 korrik 2009
Jean-Paul Alduy 5 korrik 2009 15 tetor 2009 (ka dhënë dorëheqje)
Jean-Marc Pujol 22 tetor 2009 2020
Louis Aliot 2020 Në detyrë

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fabricio Cardenas. "Vieux papiers des Pyrénées-Orientales: Inondations en novembre 1892". Vieuxpapierspo.blogspot.fr. Marrë më 2016-12-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hanover – Twin Towns". Hanover.de (në gjermanisht). Marrë më 17 korrik 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 11 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ "Sarasota Sister Cities Association, Sarasota Florida". Sarasotasistercities.org. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 15 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]