Louis Aliot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis Aliot
Të dhëna vetjake
U lind më1969
Franca Tuluza, Franca

Louis Aliot ka lindur më 1969[1]Tuluz, është një politikan francez.

Ai është një eurodeputet.

Anëtar që nga viti 1990 i Frontit Kombëtar (FN), i cili është bërë Rally National (RN), ai ushtron funksione të ndryshme të spikatura atje (Sekretari i Përgjithshëm nga 2005 deri në 2010, nënkryetar nga 2011 deri në 2018, anëtar i zyrës kombëtare që nga viti 2018). Ai ishte gjithashtu, midis 2009 dhe 2019, shoqëruesi i Marine Le Pen, ngritjen e të cilit ai e mbështeti brenda FN gjatë viteve 2000.

Ai ishte këshilltar rajonal për Midi-Pyrénées nga 1998 deri në 2010 dhe për Languedoc-Roussillon nga 2010 deri në 2015. Ai u zgjodh deputet evropian në 2014, pastaj deputet në rrethin e dytë të Pyrénées-Orientales në 2017.

Në zgjedhjet komunale të vitit 2020 në Perpignan, lista që ai drejtoi fitoi me 53% të votave. Kështu ai bëhet kryetari i vetëm i një qyteti me më shumë se 100,000 banorë që është anëtar i RN.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Les numéros deux du FN (4/4) : Louis Aliot, le mariniste". Le Monde (në frëngjisht).