Jump to content

Traktati i Pirenejve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Traktati i Pirenejve
KontekstiSpanja dhe Franca përfundojnë luftën 1635–1659;
Spanja heq dorë nga Artois dhe Katalonja Veriore;
Luigji dhe Maria Tereza e Spanjës martohen
Nënshkruar7 nëntor 1659 (1659-11-07)
VendndodhjaIshulli i Fazanëve
NegociatorëLuis Méndez de Haro (Perandoria Spanjolle) Kardinali Mazarin (Mbretëria e Francës)
Nënshkrues
Partitë

Traktati i Pirenejve u nënshkrua më 7 nëntor 1659 dhe i dha fund Luftës Franko-Spanjolle që kishte filluar në 1635. [1]

Negociatat u zhvilluan dhe traktati u nënshkrua në Ishullin e Fazanëve, i vendosur në mes të lumit Bidasoa në kufirin midis dy vendeve, i cili ka mbetur që atëherë nën bashkëpronësinë franko-spanjolle. Ajo u nënshkrua nga Luigji XIV i Francës dhe Filipi IV i Spanjës, si dhe kryeministrat e tyre, Kardinali Mazarin dhe Don Luis Méndez de Haro . [2]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet gjeopolitike të Traktatit të Pirenejve (1659)

Franca hyri në Luftën Tridhjetëvjeçare pas fitoreve të Habsburgëve spanjollë në Revoltën Hollandeze në vitet 1620 dhe në Betejën e Nördlingenit kundër Suedisë në 1634. Nga 1640, Franca filloi të ndërhynte në politikën spanjolle, duke ndihmuar revoltën në Katalonjë, ndërsa Spanja u përgjigj duke ndihmuar revoltën e Fronde në Francë në 1648. Gjatë negociatave për Paqen e Vestfalisë në 1648, Franca fitoi Sundgaun dhe ndërpreu aksesin e spanjollëve në Holandë nga Austria, duke çuar në një luftë të hapur midis francezëve dhe spanjollëve.

Një aleancë anglo-franceze ishte fitimtare në Betejën e Dunave më 14 qershor 1658, por vitin e ardhshëm lufta u ndal kur fushata franceze për të marrë Milanon u spraps. Paqja u vendos me anë të Traktatit të Pirenejve në nëntor 1659.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medalje për festimin e Traktatit (1660)

Franca fitoi Roussillonin (përfshirë Përpinjanin ) dhe gjysmën veriore të Cerdanjës, Montmédy dhe pjesë të tjera të Luksemburgut, Artois dhe qytete të tjera në Flandër, duke përfshirë Arras, Béthune, Gravelines dhe Thionville, dhe një kufi i ri me Spanjën u fiksua në malet Pirenej. [3] Megjithatë, traktati parashikonte vetëm që të gjitha "fshatrat" në veri të Pirenejve të bëheshin pjesë e Francës. Për shkak se ishte një qytet, Llívia, dikur kryeqyteti i Cerdanjas, u përjashtua pa dashje nga traktati dhe u bë një enklavë spanjolle si pjesë e komarkësCerdanjas së Poshtme, në provincën spanjolleGirona . Ky kufi nuk u zgjidh siç duhet derisa Traktati i Bajonës u nënshkrua në 1856, me aktet e tij përfundimtare të pranuara 12 vjet më vonë. Në Pirenejtë perëndimore u dhe u morën vendime për përkatësinë politiko-administrative të zonave kufitare në rajonin bask — Baztan, Aldude, Valcarlos . [4]

Spanja u detyrua të njihte dhe pohonte të gjitha arritjet franceze në Paqen e Vestfalisë. [3] Në këmbim të humbjeve territoriale spanjolle, mbreti francez u zotua të hiqte dorë nga mbështetja e tij për Portugalinë dhe hoqi dorë nga pretendimi i tij ndaj kontesë së Barcelonës, të cilën kurora franceze e kishte pretenduar që nga Revolta Katalane (e njohur edhe si Lufta e Korrësve). . [3] Revolta portugeze në 1640, e udhëhequr nga Duka i Braganzas, u mbështet monetarisht nga Kardinali Richelieu i Francës. Pas Revoltës Katalanase, Franca kishte kontrolluar Principatën e Katalonjës që nga janari 1641, kur një forcë e kombinuar katalanase dhe franceze mundi ushtrinë spanjolle në Betejën e Montjuïc, derisa u mund nga një ushtri spanjolle në Barcelonë në 1652. [5] Edhe pse Ushtria spanjolle ripushtoi pjesën më të madhe të Katalonjës, francezët ruajtën territorin katalanas në veri të Pirenejve.

Traktati gjithashtu organizoi një martesë midis Luigjit të XIV të Francës dhe Maria Terezës së Spanjës, vajzës së Filipit IV të Spanjës . [3] Maria Tereza u detyrua të hiqte dorë nga metimi i saj për fronin spanjoll, në këmbim të një pagese monetare si pjesë e prikës së saj. Kjo marrëveshje nuk u pagua kurrë, një faktor që përfundimisht çoi në Luftën e Devolucionit në 1667. Në Takimin në Ishullin e Fazanëve në qershor 1660, dy monarkët dhe ministrat e tyre u takuan dhe princesha hyri në Francë.

Përveç kësaj, anglezët morën Dankërkun, [3] edhe pse ata zgjodhën t'ia shisnin atë Francës në 1662.

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Traktati i Pirenejve ishte arritja e fundit e madhe diplomatike e kardinalit Mazarin. E kombinuar me Paqen e Vestfalisë, ajo i lejoi Luigjit të XIV një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme dhe përparësi diplomatike me anë të një Luigji II të Burbonëve të dobësuar dhe një kurore spanjolle të dobësuar, së bashku me prikën e rënë dakord, e cila ishte një element i rëndësishëm në strategjinë e mbretit francez.

Aneksimet franceze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kuadrin e ndryshimeve territoriale të përfshira në Traktat, Franca fitoi disa territore, si në kufirin e saj verior ashtu edhe në atë jugor.

  • Në veri, Franca fitoi Artois dhe zona më të vogla përgjatë kufirit të saj veri-lindor me Perandorinë e Shenjtë Romake.
  • Në jug:
  1. Në lindje: pjesa veriore e Principatës së Katalonjës, duke përfshirë Roussillon, Conflent, Vallespir, Capcir dhe Cerdanjën Franceze, iu transferua Francës, ajo që më vonë u quajt " Katalonja Veriore ".
  2. Në perëndim: palët ranë dakord të krijonin një grup në terren për të rënë dakord për një vijë kufitare në tokat e diskutueshme përgjatë Pirenejve Baskë, duke përfshirë Sareta — Zugarramurdi, Ainhoa, etj. — Aldude, dhe pyka spanjolle e Valcarlos .
  1. ^ Cooper 1970.
  2. ^ Sahlins 1989.
  3. ^ a b c d e Maland 1966.
  4. ^ M. Gregorio. Jimeno, R. 2012, pp. 72-73, 121-122.
  5. ^ Pendrill 2002.