Thionville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Didenhofen/Tionvilë
Diedenhofen (Gjermanisht)
Thionville (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Thionville
Thionville
Flamuri i Didenhofen/Tionvilë
Stema Didenhofen/Tionvilë
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiMoselle
QarkuThionville
KantoniThionville, Yutz
NdërkomunalitetCA Portes de France-Thionville
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Pierre Cuny[1] (DVD)
Sipërfaqja
1
49,86 km2 (1,925 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
41.383
 • Dendësia83/km2 (21/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
57672 /57100
Lartësia147–423 m (482–1,388 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Thionville ( shqiptimi frëngjisht: [tjɔ̃vil] ; Luksemburgisht: Diddenuewen  [ˈdidənuəvən] ; gjermanisht: Diedenhofen  [ˈdiːdn̩ˌhoːfn̩] ; Shqip: Didenhofeni/Tionvila) është një qytet në departamentin verilindor francez të Moselës . Qyteti ndodhet në bregun e majtë të lumit Moselë, përballë periferisë së tij Yutz .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kambanorja e shekujve 16 dhe 17 e bashkisë së vjetër të qytetit.

Didenhofeni u popullua që në kohën e Merovingëve . Pas rënies së Perandorisë Romake Perëndimore, rajoni u banua nga gjermanët Alamanni . Në latinishten e asaj epoke njihej si Theudonevilla ose Totonisvilla . Mbreti Pepin i Shkurtri ndërtoi këtu një pallat mbretëror .

Eskili, Kryepeshkopi i Lundit, u burgos në Diedenhofen (me nxitjen e Kryepeshkopit të Bremenit ?) pas kthimit të tij nga pelegrinazhi i tij në 1153 në Romë.

Rrethimi i Thionville në qershor 1639 ndodhi si pjesë e Luftës Tridhjetëvjeçare . Në 1659 Diedenhofen u aneksua nga Franca. Fortifikimet u ndërtuan nën drejtimin e Sébastien de Vauban .

Rrethimi i Thionville 1643
Plan de Thionville, 1741

Pas Luftës Franko-Prusiane të 1870, zona e Elzasë-Lotringenit u aneksua nga Perandoria Gjermane e sapokrijuar në 1871 nga Traktati i Frankfurtit dhe u bë një Reichsland . Thionville u bë edhe një herë Diedenhofen dhe u bë një qytet i begatë. Disa ndërtesa të mëdha neo-romaneske tipike të Perandorisë Gjermane u ndërtuan në qytet. Ushtria gjermane vendosi të ndërtojë një linjë fortese nga MylhauzeniLuksemburg për të mbrojtur Reichsland-in e ri. Pjesa qendrore e kësaj linje ishte <i id="mwYg">Moselstellung</i> i madh, një sistem fortesë që mbron Mecin dhe Diedenhofenin.

Pasi përjetoi një ngritje ekonomike gjatë dekadave të pasluftës ( trente glorieuses ), industria e rëndë e Didenhofenit pësoi pengesa duke filluar nga vitet 1970. Qyteti dhe i gjithë rajoni janë përballur me vështirësi dhe papunësi strukturore që atëherë.

Jean-Marie Demange, i cili kishte shërbyer si kryebashkiak i qytetit për trembëdhjetë vjet, kreu vetëvrasje në vitin 2008 pasi vrau dashnoren e tij me dy të shtëna në kokë. 

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona përreth Tionvilës është mbështetur në industrinë e rëndë, veçanërisht që nga fundi i shekullit të 19-të, për shkak të pranisë së mineralit të hekurit në zonë. Fabrika e parë e madhe e çelikut në Tionvilë u hap në 1898. Që nga kriza e çelikut të viteve 1970, disa fabrika çeliku janë mbyllur dhe vetëm disa kanë mbetur aktive. Një numër në rritje i banorëve të Thionville udhëtojnë për në Luksemburgun e afërt (Tionvila është 15 kilometra nga kufiri).

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Gare de Thionville ofron lidhje me Luksemburgun, Mecin, Nancy, Parisin, Strasburgun, Brukselin, Zyrihun dhe disa destinacione rajonale. Autostrada A31 lidh Thionville me Luksemburgun dhe Mecin.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.