Strasburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Strasbourg
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Strasbourg is located in Franca
Strasbourg
Strasbourg
48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353Koordinatat: 48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Strasbourg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78,26 km2
Popullsia 272.800 banorë
Dendësia 3.485 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 67000
Faqja Zyrtare www.strasbourg.fr

Strasbourg është një qytet që ndodhet në verilindje të Francës, në departamentin Bas-Rhin në rajonin e Alsace (Elsass), Grand-Est.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunikacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]