Lindja e madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lindja e madhe
Location of Lindja e madhe
Population
 • Total5 552 388
Demonym(s)Lindoret e madhe
Websitewww.alsacechampagneardennelorraine.eu

Fjala Lindja e madhe (frengjisht Grand-Est, gjermanisht: Großer Osten) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Alsasa, Champagne-Ardenne dhe Lorena. Regjioni kufizohet me Gjermaninë, Luksemburgun, Belgjikën si dhe me Zvicrën.