Jump to content

Auvernja-Rona-Alpet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Auvernia-Rhône-Alpes)
Auvernia-Rhône-Alpes
Location of Auvernia-Rhône-Alpes
Popullsia
 • Gjithsej7.757.595
Faqja zyrtarehttp://www.auvergnerhonealpes.fr/

Fjala Auvernia-Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht[ovɛʁɲ ʁon alp]  ( dëgjoni), oksitanishtja: Auvèrnhe Ròse Aups, arpitan: Ôvèrgne-Rôno-Ârpes) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Auvernia dhe Rhône-Alpes. Regjioni kufizohet me Italinë si dhe me Zvicrën.