Nord-Pas-de-Calais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nord-Pas-de-Calais
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Lille
Departamente 2 departamente
Qarqe 13 qarqe (Arrondissement)
Kantone 156 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12 414 km2
Popullsia 4 042 015 banorë
Dendësia 326 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 103.2 bilion
PBB për frymë € 25,487
Faqja Zyrtare nordpasdecalais.fr


Nord-Pas-de-Calais (shqiptimi frëngjisht[nɔʁ pa d(ə) ka.lɛ]  ( dëgjoni); Holandisht: Noord-Nauw van Calais), është një rajon administrativ i Francës, kufizohet në verilindje me Belgjikën dhe në jug nga rajoni i Pikardisë. Rajoni përbëhet nga dy departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Lille. Me 326 banorë/km2, rajoni Nord-Pas-de-Calais radhitet në listen e rajoneve të Evropës me popullsi të dendur të madhe.

Deri në fund të shekullit të njëzetë, rajoni quhej « Nord ». Rajoni ishte dikur pjesë e Vendeve të Ulëta jugore dhe Vendeve të Ulëta spanjolle zona u bë pjesë e Francës në vitin 1713.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]