Reunioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reunioni


Emblema
Emblema
Flag of France.svg
Flamuri

Vendndodhja

alt=Përshkrimi i fotoja Reunion in France.svg.
Administrimi
Shteti Franca Franca
Statuti Departament dhe rajon përtej detit
Kryeqendra Saint-Denis
Qarqe Saint-Benoît
Saint-Denis
Saint-Paul
Saint-Pierre
Kantone 25
Komuna 24
Kuvendi diskutues Këshilli rajonal i Reunionit
Presidenti Didier Robert
Keshilli i përgjithshëm Keshilli departamental i Reunionit
Presidente Nassimah Dindar
Prefekti Dominique Sorain
Demografia
Vendasit Réunionnais
Popullsia 833 944 banorë
Dendesia 332 banorë/km2
Gjuhët lokale Kreole, Franceze
Gjeografia
Sipërfaqja 2 512 km2
Informacione të përgjithshme
Monedha Euro
Zona kohore UTC+4
Kodi i internetit .fr dhe .re
Kodi telefonik +262
Kodi ISO 3166-1 REU, RE

Reunioni është një ishull në jug-perëndim të oqeanit Indian në hemisferën jugore, i cili u bë edhe një departament dhe rajon francez pertej detit. Gjendet në arkipelagun Maskarehna rreth 700 km në lindje të Madagaskarit rreth 170 km në jug-perëndim të ishullit Mauritius, toka më e afërt.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shënimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]