Reunioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reunioni
Emblema
Emblema
Flag of France.svg
Flamuri

Vendndodhja

alt=Përshkrimi i fotoja Reunion in France.svg.
Administrimi
Shteti Franca Franca
Statuti Departament dhe rajon përtej detit
Kryeqendra Saint-Denis
Qarqe Saint-Benoît
Saint-Denis
Saint-Paul
Saint-Pierre
Kantone 25
Komuna 24
Kuvendi diskutues Këshilli rajonal i Reunionit
Presidenti Didier Robert
Keshilli i përgjithshëm Keshilli departamental i Reunionit
Presidente Nassimah Dindar
Prefekti Dominique Sorain

Demografia

Vendasit Réunionnais Popullsia 833 944 banorë Dendesia 332 banorë/km2 Gjuhët lokale Kreole, Franceze

Gjeografia

Sipërfaqja 2 512 km2

Informacione të përgjithshme

Monedha Euro Zona kohore UTC+4 Kodi i internetit .fr dhe .re Kodi telefonik +262 Kodi ISO 3166-1 REU, RE

Reunioni është një ishull në jug-perëndim të oqeanit Indian në hemisferën jugore, i cili u bë edhe një departament dhe rajon francez pertej detit. Gjendet në arkipelagun Maskarehna rreth 700 km në lindje të Madagaskarit rreth 170 km në jug-perëndim të ishullit Mauritius, toka më e afërt.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]


Shënimet dhe referencat[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]