Wallis dhe Futuna

Coordinates: 13°11′S 167°07′W / 13.18°S 167.12°W / -13.18; -167.12
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

13°11′S 167°07′W / 13.18°S 167.12°W / -13.18; -167.12


ʻUvea mo Futuna
Emblema - Wallis dhe Futuna
Flamuri Stema
Vendndodhja - Wallis dhe Futuna
Vendndodhja - Wallis dhe Futuna

Wallis dhe Futuna( Shqip: Uallis dhe Futuna; Frëngjisht: Wallis et Futuna, zyrtarisht Territoire des îles Wallis et Futuna; Uveanisht dhe Futunisht: ʻUvea mo Futuna) është një komunitet përtej detit (KPD) (Frëngjisht: collectivité d'outre-mer, ose COM) i Francës, që ndodhet në pjesën jug-perëndimore të Oqeanit Paqësor.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]