Jump to content

Ishujt Marshall

Coordinates: 9°N 168°E / 9°N 168°E / 9; 168
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

9°N 168°E / 9°N 168°E / 9; 168

Aolepān Aorōkin M̧ajeļ
Republic of the Marshall Islands
[[Figura: |85px|Emblema - Ishujt Marshall]]
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: s´ka
Vendndodhja - Ishujt Marshall
Vendndodhja - Ishujt Marshall

Republika e Ishujt Marshall është një shtet ishull perëndimore në Oqeani Paqësor. I shtetit përbëhet nga të njëjtit grup ishull, e Mikronezisë i takon.

Populli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

90 përqind e popullsisë i takojnë të Pavarur protestant Chen Kisha e Marshall Islands 8,5 për qind janë Kishës Katolike Romane. Në ishujt jetojnë 221 Re apostolik Kisha.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç faktit se ata janë në 2. Millennium para se Krishti të Mikronezisë nga vendosur, ajo është në lidhje me historinë e hershme të njohur pak ishuj. Si e para evropianëve të lundruar spanjisht explorer Alonso de Salazar, Ishujt e 1526, 1529, ajo arriti në spanjisht shturman Alvaro de Saavedra. Të spanjollë, megjithatë, nuk bëri më tej pretendon të ishujve, mori një tjetër për dy shekuj, evropianët mbetur pa u vënë re deri në anglisht kapitenin John Marshall vizitoi 1788. Sipas tij, e më vonë u emërua ishuj. Fillimi i 19. Shekulli, ata mapped e deutschbaltische explorer Otto von Kotzebue si një oficer i flotës ruse parë.

Pas një 1885 gjermanisht në kompani tregtare ishujve ishte ndërtuar, mbi 1886, i pari Perandorak Komisioneri Wilhelm Knappe sovrane e të drejtave për në Gjermani. Në 1906 ishujt zyrtarisht pjesë e kolonisë të gjermanisht New Guinea.

Japanese ushtarët e kapur atë në 1914, gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe e ndërtuar mbi bazat e saj ushtarake.

Më 31 janar 1944 ishte Kwajalein Atoll në Luftën e Dytë Botërore për shkak të mira strategjikisht në pozicionin e SHBA-ve archipelago përdorur (Beteja e Marshall Islands). Brenda disa javësh, ra një mëtejshëm 30 ishuj në SHBA. Ata e ndërtuar mbi një bazë ushtarake majuro.

Pas luftës, ishujt i takonin të Mirëbesimit territorin e U. S. Pacific Ishujt në emër të Kombeve të Bashkuara. I udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 1960 dhe hidrogjen bombë atomike në testet bikini Atoll dhe nëpërmjet Eniwetok. Pas origjinal banorë Rücksiedelung një radioaktivitet u zbulua në rritje, në mënyrë që banorët është dashur të zhvendoset përsëri.

1979, Ishujt Marshall, si Republika e pavarur dhe arriti në përfundimin një shoqatë marrëveshje me SHBA, në vitin 1986 hyri në fuqi. Complete formale të pavarësisë, arritën ata sipas ligjit ndërkombëtar, 1990, pasi me qëllim mbrojtjen e OKB-së në SHBA përfundoi zyrtarisht (kujdestari të OKB-së). Të Ishujt Marshall, Palau Mikronezisë dhe janë në mesin e disa shteteve në Asamblenë e Përgjithshme të OKB vazhdimisht në anën e SHBA kundër Kubë, dhe votojnë për Izraelin [2].

Historia e Ishujt Marshall, duke filluar me koloninë gjermanisht, mund të jetë më e pullave postare fushë, e cila, ndër të tjera, i shënon dhe vulat e Nauru janë, ndiqen penalisht. Në veçanti, moderne botimet e Ishujt Marshall janë skena nga historia e vendit ishullit.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt Marshall i përbëhet nga dy pothuajse paralele në ishull apo Atollketten: i Ratak zinxhir (agim-Ishujt) me 14 atolls dhe 2 ishujve në lindje dhe me Ralik zinxhir (Sunset Island) me 15 atolls dhe 3 ishujsh në perëndim.

I ishullit zinxhir s i perkasin 1156 së bashku të mëdha dhe të vogla ishuj dhe reefs 870, është përhapur mbi një zonë prej 1.900.000 km ² në qendrore Pacific zgjasë.

I Klima është i nxehtë dhe i lagësht me një shi sezonin, maj-nëntor. Ishujt janë raste të taifun s regjistruar.

Dy të tretat e popullsisë jetojnë në ishujt majuro Atoll s dhe Ebeye. Ishujt e tjerë janë për shkak të mungesës së mundësive të punësimit dhe zhvillimit të populluara vetëm sparsely ose pabanuara.

Kryeqyteti është komuna e majuro në juglindje të njëjtën atoll.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e shtetit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]