Jump to content

Tokelau

Coordinates: 9°06′S 171°30′W / 09.10°S 171.50°W / -09.10; -171.50
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

9°06′S 171°30′W / 09.10°S 171.50°W / -09.10; -171.50


Tokelau, "ishujt e lashtë të Unionit", është një arkipelag polinezian në Oqeanit Paqësor, në sovranitetin e Zelandës së Re. Sipërfaqja e tokës është 10 km2 dhe me një popullsi prej rreth 1,400 banorë.