Jump to content

Tuvalu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tuvalu
Emblema - Tuvalu
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: 'Tuvalu mo te Atua
Vendndodhja - Tuvalu
Vendndodhja - Tuvalu

Tuvalu është shtet në jug të Oqeanit Paqësorë, një Monarki konstitucionale e Komonveltit britanikë, zë ishujt Elise (Ellice) me 26 km2 me një popullsi prej diku 10 000 banorëve. Kryeqytet ka Funafutin dhe si gjuhë zyrtare shtetërore është tuvalunishtja (dialekt polonezë) dhe anglishtja. Grupi i ishujve përbëhet nga nëntë Atollet dhe popullsia është poloneze. Zhvillohet peshkim dhe nga 1 tetori i 1978 është shpallur i pavarur

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me daten 18.11.2010 shteti i Tuvaluse ka njohur pavaresine e Republikes se Kosoves, duke u bere keshtu shteti i 72-te qe e ka njohur pavaresine.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]